Deklaratat e Putin, SHBA paralajmëron Rusinë: Pasoja katastrofike nëse përdorni armë bërthamore

Deklaratat e Putin, SHBA paralajmëron Rusinë: Pasoja katastrofike nëse përdorni armë bërthamore

11:00, 26/09/2022

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar për “pasoja katastrofike” nëse Moska do të përdorte armë bërthamore në Ukrainë, pasi ministri i jashtëm i Rusisë tha se rajonet që mbajnë referendume të kritikuara gjerësisht do të kishin mbrojtje të plotë nëse aneksoheshin nga Moska, shkruan AL Jazzera.

Votat në katër rajone lindore të Ukrainës, që synojnë aneksimin e territorit që Rusia ka marrë me forcë kryesisht që nga pushtimi i saj në shkurt, u organizuan për të tretën ditë të dielën. Parlamenti rus mund të lëvizë për të zyrtarizuar aneksimin brenda disa ditësh.

Duke përfshirë katër zonat e Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhia në Rusi, Moska mund t’i portretizojë përpjekjet për t’i rimarrë ato si sulme ndaj vetë Rusisë, një paralajmërim për Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë.

Aneksimet ruse rrisin rrezikun e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s pasi armët perëndimore po përdoren nga trupat ukrainase.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, tha se SHBA-ja do t’i përgjigjet me vendosmëri çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës dhe se i kishte shprehur Moskës “pasojat katastrofike” me të cilën do të përballej.

“Nëse Rusia kalon këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri,” tha Sullivan.

Ky paralajmërimi vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin tha se vendi i tij do të përdorte çdo armë për të mbrojtur territorin e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco