Ukraina godet shtabin e mercenarëve rusë Wagner në lindje

Ukraina godet shtabin e mercenarëve rusë Wagner në lindje

12:28, 15/08/2022

Artileria ukrainase ka goditur një seli të grupit paraushtarak rus Wagner në Ukrainën lindore, thonë raportet.

Sulmi në Popasna u raportua nga Serhiy Hayday, guvernatori ukrainas i rajonit të Luhansk, dhe disa reporterë të luftës pro-Kremlinit.

Numri i viktimave nuk është i qartë dhe detajet mbeten të paqarta. 

Fotot që thuhet se tregojnë dëmin u postuan në shërbimin e mesazheve Telegram.

Wagner ka qenë i lidhur me krime lufte.

Grupi u vendos në Krime dhe rajonin e Donbasit të Ukrainës në vitin 2014, kur forcat e mbështetura nga Kremlini dëbuan trupat ukrainase nga zonat që më vonë deklaruan se ishin pjesë e Rusisë.

Njësitë Wagner janë dërguar gjithashtu në Siri, Libi, Mali dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

Kremlini nuk e pranon ekzistencën e Wagner-it, por inteligjenca perëndimore e lidh grupin me Yevgeny Prigozhin - i mbiquajtur "kuzhinieri i Putinit", sepse biznesi i tij i kateringut ka ndihmuar prej kohësh presidentin Vladimir Putin dhe forcat e armatosura.

Zoti Prigozhin, si shumë zyrtarë të tjerë rusë, është nën sanksionet perëndimore.

Wagner njihet si PMC - kompani private ushtarake. 

Por ata janë mercenarë të sponsorizuar nga shteti që veprojnë në interes të Kremlinit, thonë ekspertët perëndimorë.

 Ata janë akuzuar për krime të përsëritura të luftës dhe shkelje të të drejtave të njeriut.

Në Telegram, Guvernatori Hayday shkroi se forcat ukrainase "goditën një shtabin e armikut, vendndodhja e të cilit u zbulua falë një gazetari rus".

"Këtë herë sulmi i suksesshëm shkatërroi selinë e Wagner PMC në Popasna dje," tha ai. 

Ai shtoi se “numri i të vdekurve është duke u sqaruar”.

E përditshmja ukrainase Ukrainska Pravda raporton se një gazetar rus pro-Kremlinit, Sergei Sreda, zbuloi selinë e Wagner në një postim në Telegram më 8 gusht. 

Ai postoi foto të vizitës së tij në selinë qendrore dhe një tabelë në njërën prej tyre identifikonte adresën e saj si Mironovskaya 12, Popasna.

Postimi u hoq më vonë, por kopje të tij po qarkullojnë në rrjetet sociale.

Popasna shtrihet në jug të Severodonetsk në rajonin Luhansk, të cilin forcat ruse tani e kontrollojnë plotësisht, pas muajsh luftimesh të ashpra dhe shkatërrimeve të mëdha.

Një tjetër reporter i luftës pro Kremlinit, i quajtur Kotenok, shkroi në Telegram :

"U krye një goditje në një nga lokacionet e Wagner PMC në Popasna. Burimet në Donbas konfirmojnë këtë. Ata u sulmuan me  'Himars."

Forcat ukrainase tani kanë disa nga Himarët e SHBA (Sistemi i Raketave të Artilerisë me Lëvizshmëri të Lartë), të cilat lëshojnë raketa të afta për të goditur objektivat ruse shumë prapa vijës së frontit.

Deputeti ukrainas Oleksiy Honcharenko shkroi në Facebook: "Nuk ka më shtabin e Wagner në Popasna. Faleminderit, HIMARS dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës!"

Disa raporte ukrainase implikojnë Wagnerin në zjarrin e burgut Olenivka më 29 korrik, i cili vrau dhjetëra të burgosur të luftës ukrainas. 

Rusia fajësoi forcat ukrainase, duke thënë se ata kishin bombarduar burgun, rreth 20 km (12.5 milje) nga Donetsk.

 Rrethanat e ferrit mbeten të paqarta./BBC

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco