Një tërmet me magnitudë 5,7 godet në lindje të Indonezisë

Një tërmet me magnitudë 5,7 godet në lindje të Indonezisë

09:21, 14/08/2022

Xhakarta, Indonezi - Një tërmet nënujor tronditi një pjesë të Indonezisë lindore të dielën, por nuk ka raporte të menjëhershme për dëme serioze apo viktima.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti me magnitudë 5.7 goditi rreth 158 kilometra larg nga fshati Laikit në provincën Sulaëesi të Veriut. Ai tha se tërmeti ishte me epiqendër rreth 30 kilometra  nën det.

Agjencia Indoneziane e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës, e cila e vlerësoi tërmetin në magnitudë 5.9 dhe 10 kilometra thellësi, tha se tërmeti nuk kishte gjasa të shkaktonte një cunami.

Indonezia, një arqipelag i madh prej 270 milionë banorësh, goditet shpesh nga tërmete, shpërthime vullkanike dhe cunami për shkak të vendndodhjes së saj në "Unazën e Zjarrit", një hark vullkanesh dhe linjash të thyera që shtrihen në Paqësor.

Në shkurt, një tërmet me magnitudë 6.2 vrau të paktën 25 njerëz dhe plagosi më shumë se 460 në provincën e Sumatrës Perëndimore. Në janar 2021, i njëjti tërmet me magnitudë vrau gjithashtu më shumë se 100 njerëz dhe plagosi rreth 6,500 në provincën Sulaëesi Perëndimor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco