Zelenesky: Lufta në Ukrainë duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë!

Zelenesky: Lufta në Ukrainë duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë!

07:22, 10/08/2022

Lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj, tha presidenti Volodymyr Zelensky.

Ai foli vetëm disa orë pasi një varg shpërthimesh goditën një bazë ajrore ruse atje, duke vrarë një person.

Zelensky nuk i përmendi shpërthimet, por ia kushtoi fjalimin e tij të natës gadishullit, duke thënë: "Krimeja është ukrainase dhe ne kurrë nuk do të heqim dorë nga ajo".

Ai tha: “Kjo luftë ruse kundër Ukrainës dhe kundër gjithë Evropës së lirë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë - me çlirimin e saj.

Rusia na e ka kthyer gadishullin, i cili gjithmonë ka qenë dhe do të jetë një nga vendet më të mira në Europë, në një nga vendet më të rrezikshme në Europë.

Por ne do të kthehemi në Krimenë ukrainase.

Nga rajoni i Kharkivit në Kherson, nga Donetsk në Enerhodar, nga Stanytsia Luhanska në Yalta, nga Berdyansk në Novofedorivka - këto janë të gjitha pjesë të vendit tonë, kjo është Ukraina, e cila do të jetë plotësisht e lirë.”

Rusia i ka minimizuar shpërthimet dhe një këshilltar i lartë ukrainas mohoi se Ukraina ishte përgjegjëse për to.

Krimea është zyrtarisht pjesë e Ukrainës, por u aneksua nga Rusia në vitin 2014 pas një referendumi të cilin komuniteti ndërkombëtar e sheh si të paligjshëm. Shumë ukrainas e shohin këtë si fillimin e luftës së tyre me Rusinë.

Të martën, një seri shpërthimesh tronditën bazën ushtarake Saky pranë Novofedorivka, në perëndim të Krimesë, e cila është pranë vendpushimeve bregdetare të njohura nga turistët rusë.

Pamjet në mediat sociale treguan plazhistët duke vrapuar ndërsa dëgjoheshin shpërthimet. Dëshmitarët hanë se kishin dëgjuar të paktën 12 shpërthime. Departamenti i Shëndetësisë i emëruar nga Rusia në Krime tha se një civil ishte vrarë dhe tetë të tjerë u plagosën.

Ministria ruse e mbrojtjes këmbënguli se shpërthimet ishin shkaktuar nga municionet që kishin shpërthyer në një dyqan - edhe pse kjo nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Dhe këshilltari i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak nuk pranoi se Ukraina kishte lidhje me shpërthimet, duke i thënë kanalit televiziv online Dozhd: "Sigurisht që jo. Çfarë kemi të bëjmë me këtë?"

Çdo sulm ndaj Krimesë nga Ukraina do të konsiderohej thellësisht serioz nga Moska. Rusia dha një paralajmërim muajin e kaluar kur ish-presidenti Dmitry Medvedev kërcënoi se "Dita e Gjykimit do të binte menjëherë" nëse Ukraina do të shënjestronte Krimenë.

Zelensky nuk iu referua shpërthimeve në fjalimin e tij të martën, por foli gjatë për gadishullin, duke thënë: "Ne nuk do të harrojmë se lufta ruse kundër Ukrainës filloi me pushtimin e Krimesë.

"Kjo luftë e rusëve...filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë - me çlirimin e saj," tha ai.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco