Mediat franceze ngrejnë alarmin/ Kulla Eifel totalisht e ndryshkur, duhet të...

Mediat franceze ngrejnë alarmin/ Kulla Eifel totalisht e ndryshkur, duhet të...

20:01, 04/07/2022

Kur u përfundua në 1889, Kulla Eifel,Zonja e Hekurt e Parisit, pritej të qëndronte për 20 vjet përpara se të çmontohej. Njëqind e tridhjetë e tre vjet më vonë, kulla është ende në këmbë, më pak nga projektimi sesa nga mirëmbajtja e zellshme.

Sipas Guardian, raportet konfidenciale që dolën në revistën franceze Marianne sugjerojnë se monumenti është në një gjendje të keqe dhe i mbushur me ndryshk. Kulla ka nevojë për një riparim të plotë, pretendohet, por në vend të kësaj po i jepet vetëm një rinovim sipërfaqësor për Lojërat Olimpike 2024 në Paris.

"Nëse Gustave Eiffel do të vizitonte vendin, ai do të pësonte një atak në zemër," i tha Marianne një menaxher i paidentifikuar në kullë.

Kulla prej hekuri 324 metra e gjatë dhe 7300 tonë është ndërtuar për panairin botëror të vitit 1889. Ajo ka rreth 2.5 milion thumba dhe është ndërtuar duke përdorur hekur, i shpikur në Britani gjatë Revolucionit Industrial përmes një procesi që prodhonte hekur të përpunuar me cilësi të lartë dhe më të pastër duke hequr karbonin nga hekuri i derrit në procesin e shkrirjes. Para se të hapej, iu dhanë katër shtresa me bojë të kuqe plumbi, tani e ndaluar, por më pas konsiderohet si agjenti më i mirë anti-korroziv.

Eiffel, inxhinieri civil, kompania e të cilit projektoi dhe ndërtoi monumentin, tha se identifikimi dhe ndalimi i përhapjes së ndryshkut ishte sfida më e madhe për jetëgjatësinë e ndërtimit dhe sugjeroi se do të kishte nevojë për lyerje çdo shtatë vjet. 

Kulla po i nënshtrohet një rilyerjeje prej 60 milionë euro në përgatitje për Olimpiadën e 2024-ës, hera e 20-të që monumenti rilyhet. Një e treta e kullës supozohej të zhvishej dhe më pas të aplikoheshin dy shtresa të reja. Megjithatë, vonesat në punën e shkaktuar nga Covid dhe prania e niveleve shqetësuese të plumbit në bojën e vjetër do të thotë se vetëm 5% do të trajtohen.

Ekspertët i thanë Marianne se puna ishte vetëm një 'ngritje e fytyrës kozmetike' dhe parashikuan se rezultati përfundimtar do të ishte "i trishtuar". Ata thonë se kulla duhet të zhvishet plotësisht në metal, të riparohet dhe të rilyhet dhe se lyerja mbi bojën e vjetër po e përkeqëson korrozionin.

Kompania që mbikëqyr kullën, Sete, e cila është 99% në pronësi të bashkisë, heziton ta mbyllë atë për një periudhë të gjatë për shkak të të ardhurave nga turistët që do të humbnin. Kulla pranon rreth 6 milionë vizitorë në një vit të zakonshëm, duke e bërë atë vendin e katërt më të vizituar në Francë pas Disneyland, Luvrit dhe Pallatit të Versajës. Mbyllja e saj e detyruar nga Covid në 2020 çoi në një humbje prej 52 milion € në të ardhura.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco