Rënia e Lysychansk nuk është fundi i luftimeve në Donbas Tymi del nga një qytet pas granatimeve në Donetsk

Rënia e Lysychansk nuk është fundi i luftimeve në Donbas

12:40, 04/07/2022

Raporton nga Donbasi, gazetari Jonathan Beale

Lysychansk ka pamje nga Severodonetsk, përtej lumit Seversky Donets. Kishte disa shpresa se, e ndërtuar në tokë të lartë, do të ofronte një mbrojtje të fortë natyrore. Por laku rreth qytetit u shtrëngua, me forcat ruse që kontrollonin shumicën e hyrjeve brenda dhe jashtë. 

Disa njësi ukrainase ishin tërhequr tashmë në llogoret e tjera të mbrojtjes.

Zyrtarët ukrainas kishin qenë jashtëzakonisht të qetë të dielën për luftimet në qytet. Kjo mund të shpjegohet pjesërisht nga arsyet e "sigurisë operative". Ata nuk do të donin të transmetonin asnjë tërheqje taktike. Por humbja e Lysychansk do të shihet si një tjetër pengesë në lindje.

Rënia e Lysychansk nuk është aspak fundi i luftimeve në Donbas. Ukraina ende kontrollon zona të mëdha urbane në Donetsk-un fqinj. Forcat e tyre kanë përgatitur llogore të reja mbrojtëse midis Bakhmutit dhe Slovyansk - megjithëse edhe ato tani janë nën granatimet intensive ruse. Të dyja palët kanë pasur një numër të madh viktimash.

Pyetja tani është nëse Ukraina mund të ndalojë përparimin dhe nëse Rusia do ta shfrytëzojë momentin.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco