I ngujuar në Rusi/ Putin do të bëjë udhëtimin e parë jashtë vendit që nga nisja e luftës në Ukrainë

I ngujuar në Rusi/ Putin do të bëjë udhëtimin e parë jashtë vendit që nga nisja e luftës në Ukrainë

17:28, 26/06/2022

 

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë dy shtete të vogla ish-sovjetike në Azinë Qendrore këtë javë, njoftoi televizioni shtetëror rus të dielën, në atë që do të ishte udhëtimi i parë i njohur i liderit rus jashtë vendit që kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës.

Pushtimi rus i 24 shkurtit ka vrarë mijëra njerëz, ka zhvendosur miliona të tjerë dhe ka çuar në sanksione të rënda financiare nga Perëndimi, të cilat Putin thotë se janë një arsye për të ndërtuar lidhje më të forta tregtare me fuqi të tjera si Kina, India dhe Irani.

Pavel Zarubin, korrespondenti i televizionit shtetëror i Rossiya 1 në Kremlin, tha se Putin do të vizitojë Taxhikistanin dhe Turkmenistanin dhe më pas do të takohet me presidentin indonezian Joko Ëidodo për bisedime në Moskë.

Në Dushanbe, Putin do të takohet me presidentin e Taxhikistanit, Imomali Rakhmon, një aleat i ngushtë rus dhe sundimtari më jetëgjatë i një shteti ish-sovjetik. Në Ashgabat, ai do të marrë pjesë në një samit të vendeve të Kaspikut, duke përfshirë liderët e Azerbajxhanit, Kazakistanit, Iranit dhe Turkmenistanit, tha Zarubin.

Udhëtimi i fundit i njohur i Putinit jashtë Rusisë ishte një vizitë në Pekin në fillim të shkurtit, ku ai dhe presidenti kinez Xi Jinping zbuluan një traktat miqësie "pa kufij" disa orë përpara se të dy të merrnin pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore.

Rusia thotë se dërgoi trupa në Ukrainë më 24 shkurt për të degraduar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj, për të mos e përdorur atë nga Perëndimi për të kërcënuar Rusinë, për të çrrënjosur nacionalistët dhe për të mbrojtur rusishtfolësit në rajonet lindore. Ukraina e quan pushtimin një rrëmbim toke të stilit perandorak.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco