Ukraina i jep fund betejës së përgjakshme për Mariupolin, evakuon luftëtarët e Azovstal

Ukraina i jep fund betejës së përgjakshme për Mariupolin, evakuon luftëtarët e Azovstal

09:33, 17/05/2022

Luftëtarët ukrainas i kanë dhënë fund mbrojtjes së tyre njëjavore të një fabrike çeliku të rrethuar në qytetin port strategjik të Mariupolit, pasi qindra luftëtarë – dhjetëra prej tyre të plagosur rëndë – u evakuuan nga kompleksi të hënën.

“Ukraina ka nevojë për heronjtë ukrainas të gjallë”, tha Presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës, ndërsa operacioni delikat vazhdonte.

“Shpresojmë se do të jemi në gjendje të shpëtojmë jetën e djemve tanë. Mes tyre ka edhe të plagosur rëndë, po iu ofrohet ndihma mjekësore”.

Punimet e hekurit dhe çelikut Azovstal të Mariupolit dhe rrjeti i saj i tuneleve nëntokësore kanë shërbyer për javë të tëra si një strehë dhe strehë përfundimtare për rreth 1000 luftëtarë ukrainas, duke përfshirë shumë nga Regjimenti Azov, një nga njësitë ushtarake më të aftë – dhe më të diskutueshme – të Ukrainës.

Zyrtarët e Mariupolit thanë në mes të prillit se rreth 1000 civilë fshiheshin gjithashtu në rrjetin nëntokësor.

Ata u bllokuan për javë të tëra në mes të një sulmi intensiv rus, përpara se të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit të evakuoheshin në fillim të këtij muaji.

Ata që ia dolën të sigurt të përshkruanin brutalitetin e rrethimit të gjatë në bunkerin e ftohtë dhe të frikshëm, ku jetonin pa rrezet e diellit dhe me furnizimet me ushqim dhe ujë që po pakësoheshin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco