COVID/ Varianti Omicron: Epidemiologu i njohur amerikan tregon se çfarë mund do të ndodhë në SHBA

COVID/ Varianti Omicron: Epidemiologu i njohur amerikan tregon se çfarë mund do të ndodhë në SHBA

10:07, 29/11/2021

Mundësia e një bllokimi në SHBA u la e hapur nga epidemiologu kryesor amerikan, Dr. Anthony Fauci , në një intervistë që dha dje në një rrjet amerikan. 

Duke folur për ABC News, shkencëtari amerikan nuk hezitoi të nënvizojë se vendi i tij mund të përballet me një valë të pestë të pandemisë së koronavirusit , me rastin e shfaqjes së supermutantit të ri “Omicron”, ndërkohë që nuk përjashtoi një bllokim i ri.

"Amerikanët duhet të jenë të përgatitur për gjithçka në mënyrë që të luftojnë përhapjen e variantit të ri të COVID-19 Omicron," tha profesor Fauci.

Këshilltari kryesor mjekësor i qeverisë amerikane paralajmëroi gjithashtu se ndërsa rastet rriten dhe orari i vaksinimit ngec në SHBA, mutacioni i ri i zbuluar në Afrikën e Jugut tregon shenja të rritjes së transmetimit.

 Deklaratat e Fauci dolën në dritë disa orë pasi rastet e para të mutacionit të ri u konfirmuan në Amerikën e Veriut dhe Kanada.

Epidemiologu amerikan theksoi gjithashtu se brenda ditës do të informojë Shtëpinë e Bardhë për situatën në lidhje me mutacionin “Omicron”, ndërsa nënvizoi se do të duhen rreth dy javë të tjera për të pasur informacion të qartë për ngjitjen, ashpërsinë dhe karakteristikat e tjera.

 I pyetur për rrezikun e mutacionit të ri, Dr. Anthony Fauci tha:

" Profili i mutacioneve Omicron sugjeron fuqimisht se do të ketë një avantazh në transmetueshmëri " dhe përmendi Afrikën e Jugut si shembull, duke thënë se numri i rasteve të sëmundjes Covid u rrit në mënyrë dramatike në rajonin ku u zbulua mutacioni Omicron dhe në një periudhë të shkurtër kohore.

"Në Afrikën e Jugut kishte një numër të ulët të rasteve dhe rastet papritmas u rritën dhe kur afrikano-jugorët studiuan rastet ata thanë, 'Zoti im. Ky është një virus i ndryshëm nga ai që kemi hasur'. Pra kjo tregon qartë se ka aftësinë për të transmetuar shpejt. Kjo është ajo që na shqetëson” u shpreh Fauci.

Në një intervistë për rrjetin amerikan CBS , Dr. Fauci tha se ardhja e pandemisë së pestë "do të varet nga rrjedha e programit të vaksinimit në Shtetet e Bashkuara në javët dhe muajt e ardhshëm".

 “Aktualisht kemi rreth 62 milionë njerëz që janë përzgjedhur për t’u vaksinuar”, tha ai, “dhe që ende nuk janë vaksinuar”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco