Disa aleatë të SHBA pranë Rusisë po rrinë syçelë ndaj samitit Biden-Putin

Disa aleatë të SHBA pranë Rusisë po rrinë syçelë ndaj samitit Biden-Putin

10:38, 14/06/2021

Kiev, Ukrainë - Kombet e Evropës Qendrore dhe Lindore janë të shqetësuara për takimin e ardhshëm në samit midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin, të kujdesshëm për ato që ata i shohin si synime armiqësore nga Kremlin.

Disa në vendet që dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik ose Pakti i Varshavës i udhëhequr nga Moska gjatë Luftës së Ftohtë shqetësohen se Uashingtoni mund të zvogëlojë mbështetjen për aleatët e tij në rajon në përpjekje për të siguruar një marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë.

"Unë mendoj se ka pasur dyshime në lidhje me vendosmërinë e administratës aktuale për t'u përballur me veprimet agresive ruse në një mënyrë vendimtare," tha Ëitold Rodkieëicz, shefi specialist i politikës ruse në Qendrën e Studimeve Lindore të Varshavës, një “think tank” i financuar nga shteti që këshillon qeverinë polake.

Të dyja, si Rusia dhe SHBA kanë kërkuar të moderojnë pritjet rreth takimit të së mërkurës në Gjenevë, veçanërisht pas aneksimit nga Moska të Gadishullit të Krimesë së Ukrainës, akuzave për ndërhyrje ruse në zgjedhjet e SHBA dhe piraterisë në internet e lloje të tjera.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco