I dërguari i SHBA arrin për bisedime me zyrtarë izraelitë dhe palestinezë

I dërguari i SHBA arrin për bisedime me zyrtarë izraelitë dhe palestinezë

13:34, 15/05/2021

Një i dërguar i SHBA zbriti në Tel Aviv të premten në një përpjekje për të ulur shpërthimin e fundit të dhunës vdekjeprurëse midis Izraelit dhe Palestinës.

Hady Amr, Zv.Sekretari i shtetit i SHBA për Izraelin dhe çështjet palestineze, do të zhvillojë bisedime me izraelitë, palestinezë dhe zyrtarë të OKB pasi të dy palët janë kapur në shpërthimin më të keq të dhunës që nga viti 2014.

Kjo vjen kur një sulm ajror izraelit ndaj një shtëpie në qytetin Gaza të shtunën herët vrau të paktën 10 palestinezë, kryesisht fëmijë.

Palestinezët do të shënonin ditën e Nakba të shtunën, kur përkujtonin rreth 700,000 njerëz që u larguan ose u dëbuan nga shtëpitë e tyre në atë që tani është Izraeli, gjatë luftës së 1948 që rrethoi krijimin e tij, duke rritur mundësinë e më shumë trazirave.

Shumë u larguan nga Gaza me grupe të premten ndërsa Izraeli vazhdoi bombardimet intensive të Territoreve Palestineze dhe trupat e grumbulluara në kufirin e Gazës. Vendi ka thirrur gjithashtu të paktën 9,000 rezervistë, duke shkaktuar frikën e një pushtimi tokësor.

Ndërkohë një breshëri zjarri artilerie dhe sulmesh ajrore në territorin e kontrolluar nga Hamas vazhduan deri të premten, me raportet e spitaleve të mbingarkuara dhe njerëzve që iknin për të shpëtuar jetët e tyre.

Të paktën 126 njerëz janë vrarë, përfshirë 31 fëmijë dhe 20 gra në Gaza deri më tani; në Izrael, shtatë njerëz janë vrarë, duke përfshirë një djalë 6-vjeçar dhe një ushtar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco