Macroni pranon: Ushtarët francezë e vranë avokatin algjerian në luftën për Pavarësi!

Macroni pranon: Ushtarët francezë e vranë avokatin algjerian në luftën për Pavarësi!

14:59, 03/03/2021

Emmanuel Macron ka pranuar që ushtarët francezë kanë torturuar dhe vrarë një avokat dhe aktivist të njohur algjerian gjatë luftës së vendit për Pavarësi.

Ali Boumendjel, 37 vjeç, vdiq pasi ra nga një dritare e katit të gjashtë në 1957 gjatë Betejës së Algjerit; deri më tani, vdekja e tij ka qënë regjistruar si vetëvrasje.

"Në zemër të Betejës së Algjerit, ai u arrestua nga ushtria franceze, u mbajt fshehur, u torturua dhe më pas u vra më 23 mars 1957," tha Elysée në një deklaratë.

Në vitin 2000, Paul Aussaresses, ish-shefi i inteligjencës franceze në kryeqytetin algjerian, Algjer, rrëfeu se kishte porositur vrasjen e Boumendjel.

"Paul Aussaresses e pranoi veten se ai kishte urdhëruar një nga vartësit e tij ta vriste dhe ta maskonte krimin si vetëvrasje," vazhdoi deklarata.

“Ali Boumendjel nuk vrau veten. Ai u torturua dhe më pas u vra ”.

Macron e bëri pranimin "në emër të Francës" kur u takua me nipërit dhe mbesat e Boumendjel. Kjo vjen pasi një komision i së vërtetës i udhëhequr nga historiani Benjamin Stora rekomandoi masa për të hedhur dritë mbi të kaluarën koloniale të Francës.

Raporti i porositur nga qeveria e Stora-s është hedhur poshtë nga qeveria algjeriane si "joobjektiv" dhe "jo në pritje të pritjeve".

Elysée gjithashtu njoftoi se do të vazhdonte të inkurajonte historianët të zhyten në arkiva "në mënyrë që t'u jepnin të gjitha familjeve të atyre që u zhdukën, në të dy anët e Mesdheut, mjetet për të njohur të vërtetën".

Franca ka një diasporë të madhe algjeriane por ka qenë e ngadaltë të pranojë mizoritë e kryera gjatë luftës së vendit për Pavarësi. Për dekada, njesoj si turbullirave të Mbretërisë së Bashkuar në Irlandën e Veriut, francezët iu referuan me eufemizëm si "ngjarjet algjeriane".

Në një vizitë në vendin e Afrikës Veriore gjatë fushatës së tij të suksesshme zgjedhore 2017, Macron shkaktoi stuhi kur e deklaroi kolonizimin "një krim kundër njerëzimit". "Ekziston një frazë e përshtatshme që thuhet për Algjerinë: Franca vendosi të drejtat e njeriut në Algjeri. Por, ajo thjesht harroi t’i përmbahej atyre ”, tha ai në atë kohë.

Megjithëse ai refuzoi thirrjet që Franca të bënte një falje zyrtare për pushtimin e Algjerisë ose luftën, Presidenti ka treguar që pranimi i vrasjes së Boumendjel nuk do të jetë një “mea kulpa” e izoluar.

"Asnjë krim, asnjë mizori e kryer nga askush gjatë luftës në Algjeri nuk mund të justifikohet ose të mbetet e fshehtë", tha zyra e presidentit. "Kjo punë do të zgjatet dhe thellohet në muajt e ardhshëm, kështu që ne mund të shkojmë drejt paqes dhe pajtimit."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco