Kina dhe India një hap larg konfliktit në malet e Himalajeve

Kina dhe India një hap larg konfliktit në malet e Himalajeve

15:24, 16/01/2021

 

Tanket kineze dhe indiane po përballen me vetëm qindra metra nga njëri-tjetri në kufirin e tyre të diskutueshëm në Himalaje, sipas një imazhi të shpërndarë në mediat kineze

Fotoja tregon automjete të blinduara të rreshtuara kundër njëri-tjetrit pranë fushatave përgjatë kufirit 2,000 milje, ku vitin e kaluar luftimi i ashpër dorë më dorë la të vrarë 20 ushtarë indianë.

Imazhi u shpërnda për herë të parë në faqen kineze të mediave sociale Ëeibo nga një ‘bloger ushtarak’ dhe historia është shpërndarë nga faqet e lajmeve pro-Pekinit të cilat mburren me aftësitë e tankeve të tyre Type-15.

Që nga përplasja e qershorit, luftimet e para vdekjeprurëse në 45 vjet, India dhe Kina kanë forcuar rëndë pozicionet e tyre në të dy anët e rajonit Ladakh të Indisë dhe kanë vendosur mijëra trupa.

Të hënën, Times of India njoftoi se kinezët kishin lëvizur rreth 10,000 trupa të mbajtur në rezervë deri në Vijën e Kontrollit Aktual (LAC) – vija e tërhequr nga armiqtë pas Luftës Sino-Indian 1962.

Ka deri në 35 tanke kineze afër postave të kapura nga ushtria indiane në fund të gushtit. Nuk është e qartë se sa tanke janë nga pala indiane.

Beteja e vitit të kaluar në Luginën Galëan çoi në bojkot të mallrave kineze dhe protesta të furishme në rrugët e kryeqytetit indian Neë Delhi.

Në nëntor, të dy palët filluan formulimin e një plani të shkëputjes për tërheqjen e trupave dhe krijimin e zonave pa patrullim, por bisedimet duket se kanë ngecur.

Vdekjet e ushtarëve ndjehen akoma me hidhërim nga trupat indiane dhe ato u kujtuan përsëri të premten gjatë Ditës së Ushtrisë 2021 në Delhi.

 

Gjenerali Manoj Mukund Naravane lavdëroi ‘sakrificën supreme’ të ‘trimave’ të Luginës së Galëanit.

Ai tha se ushtria ‘ndërmori veprime të shpejta gjatë ngecjes LAC Indi-Kinë’ për të mbrojtur kufirin dhe një ‘përgjigje e përshtatshme’ iu dha ‘konspiracionit’ të Pekinit për të zhvendosur kufirin.

“Ne jemi të përkushtuar për të gjetur zgjidhjen e mosmarrëveshjeve tona përmes diskutimeve dhe përpjekjeve politike, por askush nuk duhet të provojë durimin,” tha gjenerali.

Midis prillit dhe majit të vitit të kaluar, indianët pretendojnë se kinezët vendosën gati 50,000 trupa afër kufirit, si dhe artileri të rënda dhe infrastrukturën për të mbështetur njerëzit e saj.

Në fillim të kësaj jave, zëdhënësi i propagandës së Pekinit China.com publikoi një artikull i cili mburrej me krenari me epërsinë e tankeve kineze Tipi 15 kundër T-17 dhe T-90 të Indisë.

Ajo tha: ‘India ka vepruar në kufirin perëndimor për shumë vite dhe ka shumë praktika në përdorimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara. Sidoqoftë, PLA (Ushtria Çlirimtare e Popullit) ishte në gjendje të formonte shpejt një avantazh në numrin e tankeve në vende të caktuara, dhe niveli i pajisjeve dhe teknologjisë ishte menjëherë superior”.

Të premten e kaluar, një ushtar kinez u arrestua nga forcat indiane pasi ai dyshohet se u largua përtej kufirit.

“Ushtari PLA po trajtohet sipas procedurave të përcaktuara dhe rrethanat nën të cilat ai kishte kaluar,” tha në një deklaratë Ushtria indiane.

PLA pretendoi se ushtari u zhduk në ‘errësirën dhe terrenin e komplikuar’ dhe këmbënguli se India ishte e informuar.

“India duhet të respektojë në mënyrë rigoroze marrëveshjet përkatëse midis dy vendeve dhe të transferojë menjëherë personin e zhdukur në Kinë, për të ndihmuar në ftohjen dhe de-përshkallëzimin e situatës kufitare Kinë-Indi”, shtoi gazeta ushtarake

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco