Egjipt, turisti 12-vjeçar nga Ukraina dhe udhërrëfyesi gjymtohen nga peshkaqeni

Egjipt, turisti 12-vjeçar nga Ukraina dhe udhërrëfyesi gjymtohen nga peshkaqeni

12:19, 28/10/2020

Kairo - Një turist ukrainas 12 vjeç humbi një krah dhe një udhërrëfyes turistik egjiptian humbi një këmbë nga një sulm i rrallë i një peshkaqeni këtë fundjavë pranë resortit Sharm El-Sheikh në Detin e Kuq në Egjipt.

Sulmi ndodhi të dielën kur dy turistët –  një nënë dhe djali i saj - si dhe udhërrëfyesi i grupit të tyre po zhyteshin në parkun kombëtar Ras Mohammed, tha Ministria e Mjedisit në një deklaratë.

Të plagosurit u dërguan në një spital aty pranë dhe një hetim fillestar tregoi se sulmi ndodhi nga një peshkaqen oqeanik i bardhë, 2 metra i gjatë, tha ministria.

Ministria nuk dha ??detaje të të plagosurve, por një deklaratë nga Agjencia Shtetërore e Ukrainës për Zhvillimin e Turizmit tha të hënën se djali 12-vjeçar ishte në kujdes intensiv dhe se nga operacioni nuk ishte arritur t’i shpëtonin krahun.

Një zyrtar shëndetësor egjiptian tha se udhërrëfyesi i familjes kishte humbur një këmbë dhe nëna kishte pësuar dëmtime të lehta. Zyrtari shëndetësor foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të informonte për mediat.

Zyrtarët e kanë mbyllur zonën e Parkut Kombëtar Ras Mohammed ku ndodhi sulmi.

Sulmet e peshkaqenëve kanë qenë të rralla në rajonin bregdetar të Detit të Kuq të Egjiptit në vitet e fundit. Por në vitin 2010, një sulm i ashpër peshkaqenësh vrau një turist evropian dhe gjymtoi disa të tjerë pranë Sharm el-Sheikh.

Resorti Sharm el-Sheikh në majën jugore të gadishullit Sinai është një nga destinacionet kryesore turistike të Egjiptit, që u ofron turistëve evropianë një arratisje të ngrohtë dhe të shpejtë nga temperaturat e ftohta të dimrit në kontinent.

Zhytësit tërhiqen nga pikat e pjerrëta të shkëmbinjve koralorë në det të hapur që të paraqesin një botë të pasur dhe plot ngjyra në det.

Në vitet e fundit autoritetet kanë kërkuar që të ringjallin sektorin jetësor të turizmit të goditur nga vitet e paqëndrueshmërisë dhe, së fundmi, pandemia e koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco