SHBA-bëhet bashkë: Kina po kryen gjenocid mbi popullsisë Ujgure

SHBA-bëhet bashkë: Kina po kryen gjenocid mbi popullsisë Ujgure

11:22, 28/10/2020

 

Senatorët amerikanë kanë kërkuar të deklarojnë se Kina po kryen gjenocid ndaj Ujgurëve dhe myslimanëve të tjerë, një hap që mund të rrisë presionin mbi Pekinin për gjendjen e rreth një milion njerëzve që gjendet në kampet e përqendrimit.

Teksti thekson se fushata e Kinës "kundër Ujgurëve, Kazakëve etnikë, Kirgizëve dhe anëtarëve të grupeve të tjera të pakicave Myslimane në rajonin autonom Xinjiang Uighur përbën gjenocid".

Rezoluta u prezantua të martën nga senatorët e të gjithë spektrit politik, megjithëse nuk ka gjasa të merret ndonjë vendim pasi Senati është jashtë seancës deri pas zgjedhjeve të javës së ardhshme.

Senatori Republikan, John Cornyn tha: “Kjo rezolutë i njeh këto krime dhe është hapi i parë drejt mbajtjes së Kinës përgjegjëse për veprimet e tyre monstruoze.

Senatori Demokrat Jeff Merkley, tha se rezoluta do të tregonte se SHBA "nuk mund të qëndrojnë të heshtura". "Sulmi i Kinës ndaj Ujgurëve dhe grupeve të tjera të pakicave Myslimane - burgosja, torturat dhe" kampet e riedukimit "të detyruar - është gjenocid i pastër," tha ai.

Konventa e KB për gjenocidin, e hartuar pas Holokaustit, i detyron shtetet të parandalojnë dhe ndëshkojnë popullsitë që nuk janë të ngjashme si ato. Ai përcakton gjenocidin për të përfshirë veprime të tilla si vrasja, si dhe parandalimi i lindjeve "me qëllim për të shkatërruar, plotësisht ose pjesërisht, një grup kombëtar, etnik, racor ose fetar".

Ky vendim vjen disa kohë pasi në Kanada ligjvënësit e saj kishin kërkuar të njëjtën përcaktim për veprimtarinë e Kinës ndaj popullsisë myslimane Ujgure.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco