Gjermania me tjetër kulmim infektimesh, ndërsa Rusia dhe Ukraina me vdekjet

Gjermania me tjetër kulmim infektimesh, ndërsa Rusia dhe Ukraina me vdekjet

10:20, 28/10/2020

Gjermania raportoi 14,964 infeksione të reja, kurse Rusia 346 vdekje brenda ditës. Numri i të vdekurve në Ukrainë gjithashtu kapi një nivel të ri

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit në rekordin e ri 14,964 sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch  ndërsa Kancelarja Angela Merkel përpiqet për kufizime të reja. Numri i raportuar i vdekjeve shkoi në 85, tregoi  institute gjerman.

Republika Çeke ka njoftuar gjithashtu një rekord të lartë në rastet e përditshme. Ministria e saj e shëndetësisë raportoi 15,663 raste të reja me koronavirus më 27 tetor. Numri i përgjithshëm i rasteve u rrit në 284,033 ndërsa vdekjet u rritën në 2,547. Vendi ka luftuar me një nga normat e infektimit në Evropë me rritjen më të shpejtë.

Ka shumë spekulime në Francë që Presidenti Macron do të prezantojë një bllokim njëmujor në një fjalim televizi sonte, raporton Kim Ëillsher i Guardian. Njoftimi vjen pasi Macron mbajti një seri takimesh mbi epideminë kundër një sfondi të ngritjeve alarmante në raste të reja dhe vdekje.

Në Ukrainë, numri i vdekjeve të përditshme të koronavirusit në Ukrainë u rrit në 165 nga rekordi i mëparshëm i 141 viktimave të regjistruara më 21 tetor, raporton Reuters duke cituar Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Ukrainës.

Kjo do të thotë se numri i përgjithshëm i vdekjeve nga virusi në Ukrainë tani ka arritur në 6755, sipas faqes së lajmeve Gordonua.

Këshilli tha se 7,474 raste të reja me koronavirus u regjistruan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 363,075 raste me 6,755 vdekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco