Reshqitjet e dheut, 100 të vdekur dhe 200 të bllokuar në minierat e Myanmarit

Reshqitjet e dheut, 100 të vdekur dhe 200 të bllokuar në minierat e Myanmarit

10:14, 02/07/2020

Reshjet e shumta të shiut në shtetin e Myanmar kanë shkaktuar rrëshitjen e tokës në një minierë duke sjellë si pasojë mbi 100 viktima dhe 200 të bllokuar.

Lajmin e kanë konfirmuar mediat botërore por edhe vendase.

Njerzit që punojnë në minierat e gurëve të çmuar janë nga shtresat e varfra, rreziku është shumë i lartë se fenomeni i rrëshitjeve së dherave ka ndodhur shpesh në atë zone.

Kjo zonë ka shkaktuar luftime të shumta mes dy shteteve kufitare , Myanmar dhe Kinës për të kontrolluar zonën e pasur më mineralë dhe gurë të çmuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco