Neymar thyen rekordin e golave të Peles

09:33, 09/09/2023

Neymar ka thyer rekordin e golave që mbahej nga Pele i cili njihet si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me dy gola të shënura në fitoren 5-1 ndaj Bolivisë.

Sulmuesi, 31 vjeç, i cili mori pjesë në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës i barabartë me legjendën Pele me 77 gola, humbi një penallti përpara se të shënonte dy herë në pjesën e dytë në paraqitjen e tij të 125-të.

"Nuk e kam imagjinuar kurrë të arrij këtë rekord. Nuk jam më i mirë se Pele apo ndonjë lojtar tjetër për ekipin kombëtar," tha ai.

Pele, i cili vdiq në dhjetor të vitit të kaluar në moshën 82-vjeçare, shënoi 77 gola në 92 paraqitje midis viteve 1957 dhe 1971. Ai konsiderohej gjerësisht si një nga futbollistët më të mëdhenj që ka luajtur ndonjëherë këtë lojë.

Llogaria e tij zyrtare në platformën e mediave sociale X ka bërë homazhe për arritjen e Neymar.

"Urime Neymar për tejkalimin e Mbretit në gola. Me siguri Pele po ju duartroket sot!" thuhej në postim.

Trajneri i Brazilit, Fernando Diniz tha: “Ai erdhi për të bërë atë që bëri: të argëtohej, të shënonte dy gola dhe të thyente rekordin”.

Neymar u bë lojtari më i shtrenjtë në botë kur iu bashkua Paris St-Germain nga Barcelona për 200 milionë funte në 2017.

Ai u largua nga skuadra franceze në verë për t'iu bashkuar skuadrës Saudite të Pro League Al-Hilal.