Kombëtarja shqiptare e minifutbollit shkruan historinë, kalon për herë të parë fazën e grupeve në Botëror

Kombëtarja shqiptare e minifutbollit shkruan historinë, kalon për herë të parë fazën e grupeve në Botëror

10:47, 07/06/2023

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve.

Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko barazuan në ndeshjen e tretë me rezultatin 0—0 përballë Kolumbisë dhe kaq i mjaftoi Shqipërisë për të avancuar më tej në botërorin e minifutbollit.

Në pjesën e parë skuadra kuqezi administroi në mënyrë perfekte barazimin dhe në disa raste vendimtar u tregua portieri Kejdi Myrtaj.

Në minutën e 9’ “gardiani” i Kolumbisë u shfaq i rrezikshëm me një gjuajtje potente, që u ndal nga Myrtaj. Portieri shqiptar ishte vendimtar sërish pas vetëm 3 minutash lojë, duke i thënë “jo” Christian Garson.

Edhe në fundit e pjesës së parë Myrtaj i tha “jo” portierit Ajala, që tentoi përsëri me një gjuajtje të befasishme.

Shqipëria e nisi më mirë fraksionin e dytë, me Reçin që provoi me një gjuajtje nga distanca por u ndal nga portieri i Kolumbisë.

Minutat më pas folën për Kolumbinë, që u hodh në kërkim të golit, megjithatë portieri Myrtaj ishte i pakalueshëm. Kombëtarja e minifutbollit u mundua të përfitonte maksimalisht nga hapësirat e skuadrës së Kolumbisë dhe në të 29-tën Kejdit Myrtaj provoi me një gjuajte nga porta në portë, por goditja e tij përfundoi jashtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco