LIVE/ Kuvendi në seancë plenare

Allegri: Eliminimi ishte vulosur më parë, shpresojmë të sigurojmë Ligën e Europës

08:58, 26/10/2022

Max Allegri shpjegon pse plani i tij për të fituar ndaj Benfica-n u prish në një pjesë të parë të zymtë dhe i kërkon Juventusit të fokusohet në sigurimin e një vendi në Ligën e Evropës pas eliminimit të tyre në Ligën e Kampionëve. Bardhezinjte janë jashtë Ligës së Kampionëve në fazën e grupeve për herë të parë në nëntë vjet. Kjo është humbja e tyre e katërt në pesë ndeshje.

Ata me të vërtetë u zgjuan dhe filluan të luftojnë pasi ndeshja kishte mbaruar, me disa krosime nga Samuel Iling-Junior që frymëzuan një gol të Arkadiusz Milik dhe Weston McKennie. Matias Soule u afrua te goli i 4-4, por është gjithashtu e vërtetë se Rafa Silva pati të paktën tre raste për të përfunduar hat-trickun e tij, duke përfshirë një nga pozicioni i drejtë.

“Pas golit të barazimit, nuk mund të pësosh një gol të tillë menjëherë në penallti. Ne e bëmë jetën të vështirë për veten tonë, nuk shfrytëzuam dy raste me Vlahovicin, pastaj pas pushimit shkoi në 4-1”, tha Allegri për Sky Sport Italia. “Ky eliminim dhemb, ne jemi të zemëruar dhe të zhgënjyer, por duhet të përqendrohemi tani në Serinë A dhe të kapim hapin, sepse nuk ka qenë një fillim i mirë i sezonit dhe ne duhet të rikuperojmë energjitë fizike dhe mendore.

“Duhet ta pranojmë këtë eliminim dhe ta kthejmë atë zhgënjim në motivim për ndeshjen e radhës kundër Leçes. Eliminimi sigurisht u vulos para kësaj, por ne duhet të kishim qëndruar në lojë, pasi e kuptuam kuptimin, pavarësisht nga një pjesë e parë e dobët, se mund të lëndonim ende Benfikën. Fatkeqësisht, ne e bëmë më të vështirë për veten tonë dhe Soule mund të kishte shënuar për të na dhënë shpresën për të fituar në minutat e fundit.”

Allegri kishte befasuar duke lënë fillimisht Arek Milik në pankinë për Moise Kean dhe pranoi se plani ishte të pengonte Benfica-n derisa polaku t’i mposhte si zëvendësues. “Benfica presionoi fort në fillim, ishte e rrezikshme në kundërpërgjigje dhe shpresoja që Miretti-Milik të përmirësonin nivelin e cilësisë në pjesën e dytë, por deri në atë pikë ne ishim tashmë 4-1. Iling ka 20 ditë që stërvitet me ne, këta lojtarë të rinj kanë entuziazëm dhe nuk e ndjejnë presionin.

“Ne jemi ende në Ligën e Evropës tani, ne kishim shpresuar se ndeshja finale do të vlente më shumë, por për fat të keq ia vlen vetëm një vend në Ligën e Evropës”. Lufta tani vazhdon me Maccabi Haifa për vendin e tretë dhe kalimin në play-off të Europa League. Lajmi i mirë është se ata kanë një rekord identik ballë për ballë, kështu që shkon te diferenca e golave, e cila tani ka Juve në -3 dhe Maccabi Haifa në -9.

Lajmi i keq është se PSG dhe Benfica gjithashtu kanë një ndeshje identike kokë më kokë, kështu që do të përpiqen të shënojnë sa më shumë gola të jetë e mundur për të garantuar vendin e parë dhe në teori një barazim më të lehtë për nokautët. Ndeshjet finale janë Juventus-PSG dhe Maccabi Haifa-Benfica.