Lojërat Mesdhetare/ Erkand Qerimaj fiton medalje të argjendtë në shkëputje

Lojërat Mesdhetare/ Erkand Qerimaj fiton medalje të argjendtë në shkëputje

19:17, 02/07/2022

Shqipëria ka fituar një tjetër medalje në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”.

Suksesi këtë herë vjen nga peshëngritja, me Erkand Qerimajn që ka marrë medaljen e argjendit në stilin e shkëputjes në peshat 73 kg, në një garë që nuk kaloi pa polemika, ku sërish u bënë protagonistë gjyqtarët.

Pasi dështoi në dy provat e para me 148 kg, Qerimaj realizoi me sukses provën e tretë me 149 kg, duke shpërthyer në festë.

Por çuditërisht dy nga tre gjyqtarët e konsideruan fillimisht provën të pa rregullt.

Kjo gjë solli protesta të forta nga Qerimaj, trajneri Sokol Bishanaku dhe presidenti i FSHP-së Elez Gjoza.

Më  pas në rishikim, gjyqtaria vendosi ta quante si provë të rregullt.

Ky rezultat i jepte momentalisht të artën shkodranit, por në provën e fundit italiani Mirko Zanni ngriti 150 kg, duke e marrë ai vendin e parë.

Kjo ishte medalja e katërt për Shqipërinë në “Oran 2022”, pasi më parë kanë fituar medalje ari atletja Luiza Gega, mundësi Zelimkhan Abakarov, ndërsa një bronzi e ka marrë mundësi Islam Dudaev.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco