Dita e dytë e menstruacioneve është shpesh një problem për femra, shkencëtarët kanë shpjeguar pse është kështu

Dita e dytë e menstruacioneve është shpesh një problem për femra, shkencëtarët kanë shpjeguar pse është kështu

16:54, 25/10/2023
A+ Aa A-

Dita e dytë e menstruacioneve është e vështirë për shumë femra, por shpesh shoqërohet me humor të keq, lodhje dhe dhimbje të forta

Megjithatë, ekziston një arsye shkencore që shpjegon pse disa gra bien viktimë në ditën e dytë të menstruacioneve.

Disa femra marrin ditë pushimi dhe qetësues kundër dhimbjeve për t’u përballur me ngërçet që janë më të këqija në ditën e dytë të ciklit të tyre.

Gjithashtu, ajo ditë shoqërohet shpesh me lodhje dhe humor të keq, por mund t’ju habisë të dini se ekziston një arsye shkencore pse dita e dytë e menstruacioneve është dita më e keqe e muajit për shumë gra.

Arsyeja kryesore qëndron te hormonet, më konkretisht prostaglandinat, të cilat shfaqen kur niveli i progesteronit bie.

“Me prishjen e shtresës së brendshme të mitrës, prostaglandina lirohet në trup”, shpjegon doktoresha dr. Fatema Mustansir Dawoodbhoy, mjeke akademike e specializuar në obstetrikë dhe gjinekologji.

– Teprica e prostaglandinave mendohet të jetë arsyeja kryesore për ngërçet e bezdisshme që ndjeni pasi ato stimulojnë kontraktimin e mitrës, duke ndihmuar në derdhjen e indeve të vjetra endometriale që lirohen nga trupi juaj si gjak menstrual”, shpjegon doktoresha Fatema.

“Prostaglandinat gjithashtu ngushtojnë enët e gjakut në mitër, duke reduktuar sasinë e oksigjenit që merr indi i mitrës, duke çuar në ngërçe dhe dhimbje. Nivelet e prostaglandinës arrijnë kulmin në ditën e dytë të menstruacioneve, kjo është arsyeja pse dhimbja është më e shprehur”

Përfundimi është se dita e dytë e ciklit, shkencërisht, është më e rënda. Pushoni, do të ndiheni më mirë të nesërmen. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco