Gjashtë zakone të këqija të të ngrënit që rrisin ankthin

Gjashtë zakone të këqija të të ngrënit që rrisin ankthin

22:28, 06/12/2022
A+ Aa A-

Shkaqet që çojnë në ankth nuk janë unike, por ndikojnë dhe faktorë gjenetikë dhe mjedisorë.

Megjithatë, ajo që shumë nuk e dinë është se dieta mund të ndikojë në intensitetin e ankthit, domethënë disa zakone mund ta përkeqësojnë atë. Nutricionistët shpjegojnë se ku duhet kushtuar rëndësi.

Çrregullimi i ankthit mund të jetë pasojë e stresit intensiv.

Simptomat kryesore të çrregullimit të ankthit janë frika dhe shqetësimi i tepruar, pastaj tensioni, sulmet e panikut, vështirësia në përqendrim, ndjenja e fajit, gjumë me cilësi të dobët, lodhja, si dhe tensioni i muskujve, dhimbje koke, dhimbje gjoksi etj.

Megjithatë, ato theksojnë se ekzistojnë disa zakone të jetesës dhe të ushqyerit që mund të ndikojnë shumë në shpeshtësinë e simptomave të ankthit.

Këto janë zakonet e të ngrënit që duhet të shmangni:

– anashkalimi i mëngjesit

– konsumimi i tepërt i sheqerit

– shumë kafeinë

– vaktet e parregullta

– numërimi obsesiv i kalorive

– konsumimi i alkoolit

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco