Lajmi i fundit

LIVE/ Kuvendi Kombëtar i PD, merr fjalën Kryetari i PD Sali Berisha

Shefi i OBSH-së 'beson se Covid ka rrjedhur nga laboratori në Wuhan'

Shefi i OBSH-së 'beson se Covid ka rrjedhur nga laboratori në Wuhan'

11:00, 05/07/2022
A+ Aa A-

Sipas një burimi kreu i Organizatës Botërore të Shendetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, beson se pandemia Covid filloi pas një rrjedhjeje nga laboratori i Wuhanit, shkruan Dailymail.

Ndërsa publikisht grupi pohon se 'të gjitha hipotezat mbeten në tryezë' për origjinën e Covid-it.

Burimi tha se Ghebreyesus, së fundmi i kishte besuar një politikani të lartë evropian se më shpjegimi i mundshëm ishte një aksident katastrofik në një laborator në Wuhan, ku infeksionet u përhapën për herë të parë në fund të vitit 2019.

Po kjo medie  të dielën fillimisht zbuloi shqetësimet brenda shërbimeve të inteligjencës perëndimore në lidhje me Institutin e Virologjisë në Wuhan, ku shkencëtarët po manipulonin me koronaviruset e marra nga lakuriqët e natës në shpella gati 1000 milje larg laboratorit.

Numri i vdekjeve në mbarë botën nga pandemia Covid tani vlerësohet të ketë arritur në më shumë se 18 milionë.

OBSH fillimisht u kritikua për qasjen e saj të favorshme ndaj Kinës mbi pandeminë, si dhe gatishmërinë për të pranuar protestat e Pekinit se pretendimet për një rrjedhje laboratorike ishin thjesht një 'teori konspirative'.

Megjithatë, në mungesë të ndonjë dëshmie bindëse të përhapjes 'zoonotike' - procesi me të cilin një virus kërcen nga kafshët te njerëzit - tani po miraton një qëndrim publik më neutral.

Dr Tedros përditësoi shtetet anëtare për pandeminë këtë muaj, duke pranuar: "Ne nuk kemi ende përgjigje se nga erdhi ose si hyri në popullatën njerëzore.

“Të kuptuarit e origjinës së virusit është shumë e rëndësishme shkencërisht për të parandaluar epidemitë dhe pandemitë e ardhshme.

“Por moralisht, ne ua kemi borxh edhe të gjithë atyre që kanë vuajtur dhe kanë vdekur dhe familjeve të tyre. Duhet të shpejtojmë dhe të veprojmë me një ndjenjë urgjence.

“Të gjitha hipotezat duhet të qëndrojnë në tryezë derisa të kemi prova që na mundësojnë të vendosim hipoteza të caktuara brenda ose jashtë. Kjo e bën edhe më urgjente që kjo vepër shkencore të mbahet e ndarë nga politika. 

“Mënyra për të parandaluar politizimin është që vendet të ndajnë të dhënat dhe mostrat me transparencë dhe pa ndërhyrje nga asnjë qeveri. E vetmja mënyrë se si kjo punë shkencore mund të përparojë me sukses është me bashkëpunimin e plotë nga të gjitha vendet, përfshirë Kinën, ku u raportuan rastet e para të SARS-CoV-2.'

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco