Cila ishte viagra e grekëve të lashtë?!

Cila ishte viagra e grekëve të lashtë?!

09:49, 20/10/2021
A+ Aa A-

Në Greqinë e lashtë, koncepti i martesës dhe dashurisë ishte plotësisht i huaj në krahasim me ato që mund të jemi mësuar në kohët moderne.

Rolet e femrave në antikitetin Greko-Romak zakonisht pranohet se kanë qenë një nga vartësitë e meshkujve.

Në disa raste, nga gratë pritej të përdornin të gjitha llojet e mashtrimeve për të kënaqur dëshirat dhe dëshirat seksuale të bashkëshortëve të tyre, disa prej tyre edhe torturuese.

Mashkulli, i ndihmuar nga mjete të ndryshme natyrore ishte në gjendje të kënaqte partneren e tij duke kryer seks deri në 12 herë në ditë!

Sipas librit "Miti i prostitucionit të shenjtë në antikitet" nga historiania Stephanie Budin, kishte një numër përgatitjesh të dizajnuara për të përmirësuar performancën seksuale të burrave.

Mjalti i kombinuar me specin ishte një nga përbërësit më të zakonshëm dhe të fuqishëm për përgatitjet për të bërë seks.

Një tjetër “viagër” sekrete që përdornin adhuruesit e lashtë ishte bimë indiane që shkaktonte eksitime të forta çdo ditë.

Për t’iu kundërvënë eksitimit të përhershëm që bima ofronte, përdornin disa pika vaj ulliri si një antidot, shkruan gazeta greke "Protothema".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco