Arritje unike mjekësore në Nju Jork: Transplantimi i veshkës nga derri te njeriu

Arritje unike mjekësore në Nju Jork: Transplantimi i veshkës nga derri te njeriu

08:57, 20/10/2021
A+ Aa A-

Një sukses historik i paparë ndodhi në Nju Jork  ku për herë të parë një veshkë që u zhvillua në trupin e një derri të modifikuar gjenetikisht u transplantua në një njeri dhe po funksionon normalisht.

Edhe pse shumë pyetje mbeten për t'u përgjigjur në lidhje me efektet afatgjata të një transplanti të tillë, ekspertët besojnë se arritja është një arritje në fushën e ksenograftimit (transplantimi midis llojeve të ndryshme të qenieve të gjalla).

 Operacioni u krye në Qendrën Mjekësore Langone të Universitetit të Nju Jorkut (NYU), sipas New York Times, dhe ekipi mjekësor  u udhëhoq nga Dr. Robert Montgomery, drejtor i Institutit të Transplantit të Langone në NYU.

Veshka erdhi nga një derr i modifikuar gjenetikisht në mënyrë që organi të mos refuzohej nga trupi i njeriut. 

 Veshka filloi të prodhojë urinë dhe kreatininë pothuajse menjëherë. 

Ky sukses ka të ngjarë të hapë rrugën për një burim të ri të transplantit të organeve nga kafshët.

Montgomery tha se nëse organi funksiononte normalisht i lidhur me pjesën e jashtme të trupit, ndoshta do të funksiononte po aq mirë nëse transplantohej normalisht.

 “Gjërat shkuan më mirë nga sa pritej. Dukej si çdo implant që kam përdorur nga një dhurues i gjallë. Shumë veshka nga të vdekurit nuk punojnë menjëherë dhe duhen ditë ose javë për të filluar. Kjo funksionoi menjëherë ".

"Ne duhet të dimë më shumë për jetëgjatësinë e organit," tha Dori Segev, një profesor i kirurgjisë së transplantit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins. Por është një hap i madh përpara. Është një arritje shumë, shumë e madhe ”.

Shkencëtarët kanë kohë që po përpiqen të zhvillojnë organe në derra të përshtatshëm për transplantim te njerëzit, pasi ka lista të gjata pritjeje për organe të ndryshme (veshkat, zemra, mushkëritë, mëlçia). 

Kryesisht për shkak të mungesës së veshkave për transplantim, shumica dërrmuese e pacientëve me dializë nuk janë në gjendje të marrin organe të reja.

Perspektiva e organeve të derrit pritet të ngrejë çështje bioetike, veçanërisht nëse kafshët po shfrytëzohen nga njerëzit. 

Pra, ndërsa disa mjekë shpresojnë se do të jetë çështje muajsh para se njerëzit të fillojnë të transplantojnë veshkat nga derrat, të tjerët mendojnë se do të zgjasë më shumë. 

Por ndër të tjera, ka shqetësime për viruset e derrave që mund të infektojnë njerëzit.

ImageEkipi Mjekësor Montgomery në Qendrën Mjekësore Langone të Universitetit të Nju Jorkut

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco