Këto ndryshime të lëkurës mund të jenë një alarm për disa probleme

Këto ndryshime të lëkurës mund të jenë një alarm për disa probleme

10:44, 16/10/2021
A+ Aa A-

Nëse vëreni ndryshime në lëkurën tuaj, mund të zbulojnë shumë për gjendjen tuaj mendore.

Shumë shqetësime dhe mendime negative që ju vijnë në mendje gjatë ditës ndikojnë shumë në shëndetin e organizmit, dhe ato shfaqen menjëherë në lëkurë.

Disa emocione janë gjithashtu të shtypura thellë, kështu që ju e keni të vështirë t’i njihni, dhe tani do të jetë shumë më e lehtë për ju, pasi të shikoni shprehjen tuaj në pasqyrë.

Këtu janë reagimet e lëkurës që lidhen më shpesh me probleme të shëndetit mendor:

Trauma – skuqje, inflamacion

Depresioni dhe trishtimi – lëkura e thatë

Ankthi – kruajtje dhe skuqje

Rritja e stresit – aknet, ekzema, psoriaza

Shtypni zemërimin dhe pakënaqësinë – lëkura e thatë

Zemërimi dhe agresioni – reaksione alergjike, kruajtje, inflamacion

Rritja e emocioneve (pozitive dhe negative) – skuqje, rosacea

Mos i lini pas dore problemet e këtij lloji, vetëm sepse asgjë nuk ju lëndon. Shëndeti mendor është po aq i rëndësishëm sa shëndeti fizik, prandaj përkushtojuni vetes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco