Lajmi i fundit

Të shtëna me armë në Panaja të Vlorës, një i vrarë brenda një makine

Dy filxhanë kafe para stërvitjes rrisin qëndrueshmërinë

Dy filxhanë kafe para stërvitjes rrisin qëndrueshmërinë

11:08, 11/10/2021
A+ Aa A-

Kafeina ndikon në kimikatet e trurit përgjegjëse për lodhjen dhe stimulon prodhimin e energjisë, e cila zgjat qëndrueshmërinë, por prapëseprapë nuk duhet ta teproni, këshillojnë ekspertët

Përveç këndelljes dhe përshpejtimit të metabolizmit, kafeja është një pije e shkëlqyer para stërvitjes, sepse zvogëlon mundimin dhe lodhjen, konfirmoi një studim i Shoqatës Britanike të Adhuruesve të Kafesë.

Rekomandohet të pini dy filxhanë kafe një orë para stërvitjes: do të rrisë qëndrueshmërinë me 30 për qind, stërvitja do të jetë më intensive dhe do të jetë më e gjatë, shkruan “Daily Mail”.

Megjithatë, siç u shpreh Bogdo, që prej qershorit të 2016-ës, ai nuk ka konsumuar më alkool dhe për përmirësimin e tij, ai ka falenderuar publikisht edhe mjekët që e trajtuan. Në atë kohë, aktori i njohur u shpreh se shkak për gjendjen e tij ishte bërë suksesi i papritur, por në intervistën e fundit u shpreh se në fakt e përdori “famën” si alibi për të mbuluar problemin e tij.

Kafeja ju jep qëndrueshmëri

Një filxhan kafe përmban mesatarisht 100 miligramë kafeinë, dhe është optimale të konsumoni 3 deri në 4 miligramë kafeinë për kilogram.

Kështu, një burrë që peshon rreth 61 kilogramë mund të pijë dy gota para stërvitjes. Kjo do t’i japë trupit energji shtesë për t’u stërvitur më gjatë dhe për të bërë më shumë përpjekje.

Sidoqoftë, ekspertët paralajmërojnë se kafeina gjithashtu mund të ketë pasoja negative për trupin, të tilla si pagjumësia, dhimbjet e kokës, ankthi dhe presioni i lartë i gjakut. Prandaj, nuk rekomandohet të teproni me këtë pije të nxehtë.

“Marrja e tepërt e kafeinës mund të rrisë nivelin e homocisteinës në gjak, e cila shoqërohet me goditje në tru dhe sulm në zemër, demencë dhe probleme të fertilitetit,” tha biokimisti Dr. Gill Hart.

Kafeina është e paparashikueshme, kështu që është gjithmonë e rëndësishme të pini ujë gjatë stërvitjes për të parandaluar dehidratimin dhe mbinxehjen e trupit, shtoi nutricionisti britanik Jo Travers.

Hulumtimet e mëparshme kanë konfirmuar se kafeina ndihmon te futbolli dhe disiplinat e vrapimit, ndërsa atletët e përdorin atë sepse rrit qëndrueshmërinë dhe mund të përmirësojë aftësitë motorike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco