Alarmi amerikan për variantin Delta: Lufta ka ndryshuar

Alarmi amerikan për variantin Delta: Lufta ka ndryshuar

13:14, 30/07/2021
A+ Aa A-

Varianti Delta i identifikuar së pari në Indi, ka qenë pa diskutim më shqetësuese për shumicën e vendeve .

 Niveli i transmetueshmërisë së këtij varianti ka tërhequr vëmendjen e ekspertëve, të cilët e përshkruajnë atë si shumë më ngjitës se Alpha (varianti i  Mbretërisë Bashkuar) dhe më i transmetueshëm se lloji origjinal.

Në Shtetet e Bashkuara, rritja e rasteve të lidhura me këtë variant ka shkaktuar kthimin e maskave , dy muaj pasi Joe Biden njoftoi se ato nuk ishin të detyrueshme. 

Në Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tregojnë, në një dokument të brendshëm të publikuar nga New York Times , se variant Delta e koronavirusi është aq ngjitëse sa lia e dhenve .

Shqetësimi për këtë variant është rritur javët e fundit. 

Rochelle Walensky, drejtoreshë e CDC , tha se COVID mund të ketë "disa mutacione" që shpëtojnë nga efekti i vaksinave. 

Sipas hulumtimeve të fundit, disa persona të vaksinuar dhe të infektuar me këtë variant kishin sasi të mëdha të virusit në hundë dhe fyt .

 Walensky, në deklaratat për CNN , bën një apel ku ku kërkon njerëzve që ta marrin seriozisht situatën.

"Njerëzit duhet të kuptojnë se nuk është një alarm i rremë. Ky është serioz . Është një nga viruset më të transmetueshëm që ne njohim . Fruthi, lia e dhenve dhe kjo, janë të gjitha në të njëjtin nivel," paralajmëron ajo.

 Kështu, ata tregojnë se është e nevojshme të pranohet se "lufta kundër koronavirusit ka ndryshuar" .

Raporti i CDC siguron gjithashtu që varianti Delta prodhon sasi virusi që janë dhjetë herë më të larta se me variantin Alfa . 

Dhe në krahasim me origjinalin, sasia e virusit në një person do të ishte një mijë herë më e lartë, sipas studimeve të fundit . 

Për sa i përket infeksioneve, një person mund ta kalojë sëmundjen, mesatarisht, në tetë ose nëntë; në versionin origjinal të virusit kishte vetëm dy persona .

"Përfundimi është se, ndryshe nga variantet e tjera, njerëzit e vaksinuar, edhe nëse nuk sëmuren, infektojnë dhe përhapin virusin në nivele të ngjashme si njerëzit e pavaksinuar të infektuar," shpjegon Walter Orenstein, drejtor i Qendrës së Vaksinave Emory .

Të dhëna për studimin

Ky dokument CDC bazohet në të dhëna nga disa studime, duke përfshirë një analizë të një shpërthimi në Provincetown që ndodhi pas festës së 4 korrikut.  

Vetëm disa ditë më vonë, rastet u rritën në 882, me 74% tashmë të vaksinuar.

Pas analizës, një sasi e madhe e virusit u gjet në hundë dhe fyt tek personat e infektuar, pavarësisht nga vaksinimi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco