Studimet kanë treguar se Covid-19 është i zakonshëm tek macet dhe qentë

Studimet kanë treguar se Covid-19 është i zakonshëm tek macet dhe qentë

15:51, 01/07/2021
A+ Aa A-

Kërkimet e fundit kanë treguar se Covid-19 është i zakonshëm tek macet dhe qentë pronarët e të cilëve janë infektuar.

Tamponët u morën nga 310 kafshë shtëpiake në 196 familje ku u zbulua një infeksion njerëzor.

Gjashtë mace dhe shtatë qen testuan pozitivë për PCR, ndërsa 54 kafshë rezultuan pozitive për antitrupa virale.

"Nëse keni Covid, duhet të shmangni kontaktin me një mace ose qen, ashtu si do të bënit me njerëzit e tjerë", tha Els Broens i Universitetit të Utrechtit.

"Shqetësimi kryesor nuk është shëndeti i kafshëve, por rreziku i mundshëm që kafshët shtëpiake mund të veprojnë si një rezervuar i virusit dhe ta rifutin atë në popullatën njerëzore."

Autorët e studimit thanë se nuk kishte asnjë provë deri më sot për transmetimin e sëmundjes nga një kafshë shtëpiake tek pronari i saj, por do të ishte e vështirë të zbulohej ndërsa virusi ende përhapet me lehtësi midis njerëzve.

Shumica e kafshëve shtëpiake të infektuara kanë tendencë të jenë asimptomatike ose të kenë simptoma të lehta të dhjamit.

Studiuesit nga universiteti dërguan një klinikë të lëvizshme veterinare në familjet në Hollandë që ishin pozitive për Covid në një moment në 200 ditët e fundit.

Mostrat u morën nga macet dhe qentë e tyre për të provuar për prova të infeksionit aktual, ndërsa mostrat e gjakut u testuan gjithashtu për antitrupa që sugjeronin ekspozim të mëparshëm ndaj Covid.

Rezultatet u prezantuan në Kongresin Evropian të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive, 4.2 për qind e mostrave treguan një infeksion aktual, dhe 17.4 për qind rezultuan pozitivë për antitrupa.

Testet e kontrollit treguan se të gjitha kafshët PCR-pozitive pastruan infeksionin dhe vazhduan zhvillimin e antitrupave.

Studiuesit thonë se rruga më e mundshme e transmetimit të virusit është nga njeriu tek kafsha, dhe jo e kundërta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco