Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Zbulohet një efekt i ri anësor i vaksinës AstraZeneca

Zbulohet një efekt i ri anësor i vaksinës AstraZeneca

08:28, 10/06/2021
A+ Aa A-

Ekspertët e Universitetit të Edinburgut kanë zbuluar një efekt të ri anësor përsa i përket vaksinës anti-covid AstraZeneca.

Studiuesit janë shprehur se rreth një në 100.000 njerëz që marrin vaksinën do të vujanë nga simptomat trombocitopenike të purpurta (ITP).

Gjendja mund të shkaktojë mavijosje të vogla rreth trupit dhe mund të lërë disa me skuqje me pika vjollcë. 

Pothuajse 350 britanikë janë goditur me një çregullim të veçantë të mpiksjes pasi morën vaksinënAstraZeneca, e cila u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit.

Profesor Aziz Sheikh, autor i studimit, pretendoi se 'rreziku shumë i vogël' i ITP, mpiksjes dhe gjakderdhjes duhej 'të shihej brenda kontekstit të përfitimeve shumë të qarta' të vaksinës, e cila është provuar vazhdimisht për të shpëtuar jetë.

Gjithashtu ekspertët shtojnë fakton se kjo nuk do të thotë që të mos vaksinohemi  pasi nëse infektoheni me COVID-19 rreziku është më i lartë.

Pra, çfarë lloj dëmi shkakton ky efekt anësor në trupin e njeriut?

Purpura trombocitopenike (sëmundja Werlhof, ITP, trombocitopeniia imunitare primare) është një sëmundje që karakterizohet nga një nivel i ulur i trombociteve në gjak (trombocitopeni).

Gjatësia e jetës së trombociteve varion nga 7-10 ditë.

Me purpurën trombocitopenike, sistemi imunitar shtyp qelizat e tij të gjakut, dhe ata vdesin brenda disa orësh.

Purpura trombocitopenike ndahet në forma akute, të përsëritura dhe kronike të rrjedhës së sëmundjes.

Kryesisht fëmijët vuajnë nga forma akute, sëmundja zgjat rreth 6 muaj, pas rikuperimit, niveli i trombociteve në gjak normalizohet, nuk ka relapsa.

Forma kronike zgjat më shumë se 6 muaj, prek të rriturit.

Forma e relaksimit ka një kurs ciklik: relapsat zëvendësojnë periudhat e lehtësimit. Sipas shpeshtësisë së acarimeve, sëmundja ndahet në shpesh, rrallë dhe në mënyrë të përsëritur.

Image

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco