Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

ADN-ja e njeriut plotësohet me 3400 gjene të reja

ADN-ja e njeriut plotësohet me 3400 gjene të reja

13:12, 08/06/2021
A+ Aa A-

Plotësohet harta e ADN-së njerëzore me 3400 gjene të reja. Pas 20 vitesh punë nga ana e kërkuesve, gjenomi njerëzor duket i kompletuar dhe përmban 3.9 miliardë palë baza, jo 3.2 sa përmbante sekuencimi i parë.

Kompletimi i hartës është bërë i mundur me ndihmën e teknologjive të avancuara të krijuara vitet e fundit. Falë tyre është arritur rezultati i tanishëm që sipas autorëve te studimit, është një hap i rëndësishëm për shkencën, dhe hapi më i madh i kryer pas publikimit të hartës së parë. Gjithashtu do të  hapë rrugën e mjekësisë të së ardhmes, dhe të kuptohet më tepër mbi funksionimin e geneve dhe mënyra rregullatore e tyre.

Informacionet e reja të këtij kërkimi në plotësimin e librit të jetës, janë publikuar online në “BioRxiv”, që përmbledh artikuj në pritje të gjykimit dhe konfirmimit përfundimtar nga komuniteti shkencor ndërkombëtar.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco