Ndoshta nuk e dinit, por thonjtë tregojnë shumë për shëndetin tuaj

Ndoshta nuk e dinit, por thonjtë tregojnë shumë për shëndetin tuaj

15:46, 03/06/2021
A+ Aa A-

Thonjtë thonë shumë për shëndetin tonë, sepse ato mund të tregojnë shenja të shumë sëmundjeve, ndër të cilat janë probleme me mëlçinë, mushkëritë, zemrën. Prandaj, çdo ndryshim në thonjtë nuk duhet të injorohet.

Thonjtë e zbehtë

Thonjtë shumë të zbehtë mund të jenë një shenjë e sëmundjeve serioze. 

Këto përfshijnë anemi, dështim të zemrës, sëmundje të mëlçisë dhe kequshqyerje.

Thonjtë e bardhë

Nëse thonjtë tuaj janë kryesisht të bardhë, ndërsa skajet janë më të errëta, me ngjyrë më natyrale, ka mundësi që të ketë probleme të mëlçisë, siç është hepatiti. 

Dhe nëse gishtat janë të verdhë, kjo është një tregues i një problemi tjetër të mëlçisë - verdhëzës.

Thonjtë e verdhë

Ndër shkaqet më të zakonshme të shënimeve të verdha është një infeksion mykotik. 

Ndërsa gjendja përkeqësohet, lëkura mund të tërhiqet dhe thonjtë bëhen më të hollë dhe të brishtë. 

Në raste të rralla, thonjtë e verdhë tregojnë sëmundje serioze siç janë problemet tiroide, sëmundjet e mushkërive, diabeti, psoriaza.

Thonjtë blu

Thonjtë kaltërosh mund të nënkuptojë që trupi nuk merr oksigjen të mjaftueshëm.

 Kjo mund të tregojë një problem në mushkëri, p.sh. emfizema pulmonare. 

Gjithashtu, disa probleme të zemrës janë të lidhura me thonjtë blu, sipas WebMd.com.

Thonjtë e rrudhur

Nëse sipërfaqja  është e rrudhur mund të jetë shenja e parë e psoriazës ose artritit inflamator.

Thonjtë e plasaritur

Thonjtë e thatë që shpesh thyhen ose grisen së bashku lidhen me gjëndrën tiroide.

Nga ana tjetër, ndarja e thonjve në kombinim me ngjyrën e verdhë të thonjve ka shumë të ngjarë të jetë një shenjë e një infeksioni kërpudhor.

Flluska rreth thonjve

Nëse lëkura rreth thonjve është e skuqur dhe e fryrë, ka shumë të ngjarë që kutikula të jetë e përflakur.

 Kjo mund të jetë pasojë e lupusit ose ndonjë çrregullimi tjetër në indin lidhor. 

Infeksioni gjithashtu mund të shkaktojë skuqje dhe inflamacion të lëkurës rreth gozhdës.

Vija të errëta

Linjat e errëta nën thonjtë janë një shenjë alarmi dhe ato duhet të shqyrtohen nga një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. 

Ndonjëherë mund të jenë shenjë e melanomës, kancerit më të rrezikshëm të lëkurës.

Thonjtë e kafshuar

Nëse kafshoni thonjtë, mund të jetë vetëm një zakon i keq, por në disa raste është gjithashtu një shenjë e ankthit të vazhdueshëm që duhet të trajtohet.

 Kafshimi i thonjve shoqërohet gjithashtu me çrregullime obsesive-kompulsive. 

Nëse nuk mund ta prishni këtë zakon të shëmtuar vetë, bisedoni me mjekun tuaj.

Thonjtë janë vetëm një faktor

Ndryshimet në thonjtë shpesh shoqërojnë kushte të caktuara shëndetësore, por është e rëndësishme të dini se ato rrallë janë shenja e parë e një sëmundjeje. 

Gjithashtu, ato janë kryesisht të padëmshme dhe nuk do të thotë gjithmonë që njerëzit me thonj të bardhë kanë domosdoshmërisht hepatit. 

Kjo është arsyeja pse është më mirë të vizitoni mjekun ose dermatologun tuaj, nëse shqetësoheni për ndonjë ndryshim në thonjtë tuaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco