Alarmi/ Mushkëritë e adoleshentëve në rrezik, marijuana më e dëmshme se duhani

Alarmi/ Mushkëritë e adoleshentëve në rrezik, marijuana më e dëmshme se duhani

10:42, 04/03/2021
A+ Aa A-

Sipas një studimi të ri adoleshenët  kanë më shumë mundësi të kenë probleme në mushëri pas konsumimit të marijuanës sesa pas pirjes së cigares apo atyre elektronike.

“Kjo na befasoi, ne menduam se do të gjenim më shumë simptoma të frymëmarrjes negative në përdoruesit e cigareve dhe cigareve elektronike”–  tha autori i studimit Carol Boyd, bashkë-drejtor i Qendrës për Studimin e Barnave, Alkoolit, Pirjes së Duhanit dhe Shëndetit në Universitetin të Miçiganit .

“Pa dyshim, cigaret dhe cigaret elektronike janë jo të shëndetshme dhe jo të mira për mushkëritë, mirëpo marijuana që avullon është më ekeqe”– shton ai.

Konsumimi i marijuanës shoqërohet me sëmundje të rrezikshme, të indetifikuar rishtas . Sëmundja u identifikua për herë të parë nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Gusht 2019, kur përndryshe të rinjtë e shëndetshëm filluan të shtrohen në spital për infeksione të rënda, ndonjëherë fatale, të mushkërive në të gjithë vendin.

Shumë shpejt u gjet një lidhje midis gjendjes së re vdekjeprurëse dhe avullimit, me një rol të madh duke luajtur acetati i vitaminës E, një substancë vaji ngjitëse që shpesh u shtohej produkteve të avullimit për të trashur ose holluar vajin në fishekë.

Kjo ishte veçanërisht e zakonshme në avullimin e produkteve që përmbajnë THC, përbërja kryesore psikoaktive në marijuanë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco