EMA/ Hakerët vjedhin dokumentet mbi vaksinat, ‘manipulojnë’ informacionin

EMA/ Hakerët vjedhin dokumentet mbi vaksinat, ‘manipulojnë’ informacionin

10:17, 16/01/2021
A+ Aa A-

Dokumentet e hakuara mbi vaksinat COVID-19 janë “manipuluar” dhe kanë rrjedhur në internet, tha Agjencia Europiane e Barnave (EMA), raporton Scan.

EMA tha në një deklaratë se letërkëmbimi i brendshëm dhe konfidencial me email që daton nga nëntori i cili u hakua në një sulm kibernetik ishte në lidhje me “proceset e vlerësimit për vaksinat COVID-19”.

Dokumentet e arritura në mënyrë të paligjshme që nga ajo kohë kanë dalë në internet dhe “disa nga korrespondencat janë manipuluar nga autorët e krimit para botimit në një mënyrë që mund të dëmtojë besimin në vaksinat,” tha EMA.

Agjencia nuk dha ndonjë detaj se si janë ndryshuar dokumentet.

Firma italiane e sigurisë kibernetike Yarix tha se gjeti rrjedhjen prej 33 megabajt në një forum të njohur me titullin “Mashtrim mahnitës! Pfizer i keq! Vaksina të rreme!” Me sa duket u postua për herë të parë në 30 Dhjetor dhe më vonë u shfaq në faqet e tjera, duke përfshirë edhe në uebfaqen e errët, tha kompania në faqen e saj të internetit.

Yarix tha “qëllimi pas zbulimit nga kriminelët kibernetikë është i sigurt: të shkaktojë dëm të konsiderueshëm të reputacionit dhe besueshmërisë së EMA dhe Pfizer.”

EMA, e cila u kritikua nga disa shtete anëtare në dhjetor për të mos qenë mjaft e shpejtë në miratimin e vaksinës Pfizer tha se, “mes shkallës së lartë të infeksionit në BE, ka një nevojë urgjente për shëndetin publik për t’i bërë vaksinat në dispozicion të qytetarëve të BE-së sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Pavarësisht kësaj urgjence, gjithmonë ka pasur konsensus në të gjithë BE-në për të mos kompromentuar standardet e cilësisë së lartë dhe për të mbështetur çdo rekomandim në forcën e provave shkencore mbi sigurinë, cilësinë dhe efikasitetin e një vaksine, dhe asgjë tjetër.

“Autorizimet jepen kur provat tregojnë bindshëm se përfitimet e vaksinimit janë më të mëdha se çdo rrezik i vaksinës,” vazhdoi ajo, duke shtuar se “veprimet e nevojshme po ndërmerren nga autoritetet e zbatimit të ligjit”.

EMA miratoi vaksinën Pfizer / BioNtech në 21 dhjetor dhe vaksinën Moderna në fillim të janarit. Ai pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës AstraZeneca / Universiteti Oxford më vonë këtë muaj./Scan

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco