Shtatë arsye për të pirë një lugë vaj ulliri në mëngjes

Shtatë arsye për të pirë një lugë vaj ulliri në mëngjes

14:57, 13/01/2021
A+ Aa A-

Shumica prej nesh përdorin vaj ulliri si një vaj gatimi , por në fakt pirja e tij do t'ju lejojë të merrni përfitimin maksimal. 

Është i njohur për efektet e tij pozitive në zemër, por mrekullitë që mund të bëjë për trupin tuaj shkojnë shumë përtej kësaj.

Bright Side tregon se ideja për të pasur një lugë gjelle vaj ulliri, në stomakun bosh, mund të mos tingëllojë shumë tërheqëse, por ka kaq shumë efekte të mahnitshme në trupin tuaj, sa ia vlen ta provoni.

1. Shndërron lëkurën tuaj.

Image

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike dhe mund të përfitojë edhe nga lëkura juaj si pjesë e dietës suaj. 

Ai redukton skuqje dhe ënjtje, dhe mund të mbajë  fytyrën tuaj pa rrudha për më të gjatë. 

Vaji i ullirit ka veti të fuqishme antibakteriale dhe shërben si dezinfektues natyral.

2. Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Image

Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit.

 Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se ngrënia e vajit të ullirit i ndihmoi ata të humbnin peshë.

3. Është mirë për trurin tuaj.

Image

Të hash rregullisht vaj ulliri ndihmon për të hequr grumbullimet e  pllakave brenda qelizave të trurit tuaj. 

Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen Alzheimer, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë. 

Njerëzit që hanë rregullisht vaj ulliri kanë një kujtesë më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

4. Mbështet shëndetin tuaj të kockave.

Elementët gjurmë në vajin e ullirit mund të përfitojnë njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid. 

Kjo funksionon më mirë kur kombinohet me vajin e peshkut, një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3.

Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit ekstra të virgjër përmirësojnë forcën e kapjes së duarve, dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohen nga artriti.

5. Zvogëlon inflamacionin.

Image

Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlon inflamacionin në trup. 

Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

6. Është mirë për shëndetin tuaj të zorrës.

Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomakun tuaj mund të shkaktojnë ulçera të stomakut. 

Vaji i ullirit është provuar se  lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. 

Vetëm 30 gram vaj ulliri ekstra i virgjër në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme brenda 14  ditësh .

7. Kontrollon sheqerin në gjak.

Image

 

Burimi: Bright Side 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco