Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të flini pa jastëk

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të flini pa jastëk

10:54, 02/12/2020
A+ Aa A-

Jastëkët e parë datojnë që nga Mesopotamia Antike.

 Ato ishin prej guri dhe vetëm njerëzit e pasur mund t'i përballonin ato.

Ndryshe nga jastëkët e lashtë prej guri, ato që ne përdorim sot janë të buta dhe me gëzof, dhe shumë njerëz nuk mund të flenë pa përqafuar një jastëk të madh komod. 

Por në fakt, gjumi me jastëk mund të mos jetë mënyra më e mirë për të pushuar, pasi mund të ndikojë në trupin dhe gjendjen shpirtërore.

Duket, se gjumi pa të ka shumë përfitime shëndetësore dhe më poshtë keni disa prej tyre.

1. Parandalon dhimbjen e shpinës.

Image

Shumë jastëk mund të çojnë në një pozicion të panatyrshëm të gjumit dhe mbështetja që ata ofrojnë nuk zgjat shumë. 

Megjithëse vetë jastëku nuk do të shkaktojë dëmtimin e shpinës, por  mund të përkeqësojë shumë nga simptomat themelore . 

Kur flini pa jastëk, shtylla kurrizore mund të pushojë dhe trupi juaj është në pozicionin e tij natyror.

2. Ju ndihmon të luftoni dhimbjen e qafës.

Image

Shumica e jastëkëve nuk mund t’ju ??ndihmojnë të flini në pozicionin e duhur, madje mund të përkeqësojnë qëndrimet e gjumit. 

Përkulja e qafës në çfarëdo mënyre për një kohë të gjatë do t'ju bëjë të ndiheni te lodhur dhe jastëkët shumë të fortë ose shumë të butë mund të çojnë në dhimbje të qafës .

3. Lufton dhimbjet e kokës.

Image

Nëse po zgjoheni me një dhimbje koke ose ndiheni të lehtë, mund të jetë faji jastëkut juaj. 

Jastëkët që janë shumë të lartë bëjnë që koka dhe qafa juaj të rrumbullakosen përpara dhe ato shtojnë më shumë tension në muskujt e qafës . 

Kjo mund t'ju japë një dhimbje koke në mëngjes pasi të jeni ngritur nga shtrati.

4. Mund të lehtësojë stresin.

Image

Sa më shumë shqetësime të gjumit të keni, aq më pak kohë trupi juaj ka për shumë funksione të rëndësishme që ndodhin gjatë gjumit. 

Mungesa e vazhdueshme e gjumit mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe aftësitë e të menduarit, dhe do të bëjë që trupi juaj të lëshojë më shumë hormone të stresit gjatë ditës.

5. Parandalon puçrrat në fytyrë.

Image

Lëkura juaj do t'ju falenderojë që shpëtuat nga jastëku.

 Fytyra juaj normalisht shtypet në jastëk për pjesën më të madhe të kohës gjatë natës. 

Ju ndoshta nuk e lani jastëkun tuaj çdo ditë, dhe ajo mbledh papastërti, vaj dhe pluhur shtëpiak mbi të.

E gjithë kjo mund të çojë në inflamacion dhe rrudha të parakohshme .

6. Mund të jetë i mirë për flokët tuaj.

Image

Nëse zgjoheni në mëngjes me flokë të thatë dhe të ngatërruar, mund të dëshironi të hiqni dorë nga jastëku për hir të flokëve. 

Kur ktheheni natën, flokët fërkohen me jastëkun tuaj, duke bërë që ato të prishen . 

Jastëkët gjithashtu mund të thithin vajrat nga flokët tuaj, duke i lënë të thatë dhe të brishtë.

 

Burimi: Bright Side 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco