A janë zhgënjyese rezultatet e vaksinës së Oksfordit?

A janë zhgënjyese rezultatet e vaksinës së Oksfordit?

09:36, 23/11/2020
A+ Aa A-

Vaksina kundër koronavirusit, që po prodhohet nga Universiteti i Oksfordit, ndalon infeksionin në 70 përqind të rasteve. Por a është ky një zhgënjim, pasi vaksinat e Pfizer dhe Moderna ofrojnë 95 përqind mbrojtje?

BBC

Pasi Pfizer dhe Moderna shpallën se vaksinat e tyre ofrojnë 95 përqind mbrojtje nga Covid-19, një shifër prej 70 përqind është relativisht zhgënjyese.

Megjithatë, gjithçka mbi 50 përqind do të konsiderohej një triumf vetëm një muaj më parë.

Kjo vaksinë mund të ruhet në temperatura frigoriferike, që do të thotë se mund të shpërndahet në çdo cep të botës, ndryshe nga vaksinat e Pfizer dhe Moderna, që duhet të ruhen në temperatura shumë më të ulëta.

Vaksina është më e lirë dhe kompania po bëhet gati të prodhojë 3 miliard doza.

Vaksina ofron mbrojtje 90 përqind nëse administrohet në dy doza.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco