Ky shtet dëshiron që njërëzit e tij të konsumojnë sa më shumë sheqer

Ky shtet dëshiron që njërëzit e tij të konsumojnë sa më shumë sheqer

13:59, 02/11/2020
A+ Aa A-

Karakterizohet si kënaqësia më ‘fajtore’ përsa i përket ushqimit,  të tjerët e konsiderojnë të domosdoshme si burim energjie, ndërsa të tjerët e kanë demonizuar.

Por India si vendi i dytë më i madh prodhues ju ka kërkuar banorëve të saj të konsumojnë sa më shumë sheqer për shkak të furnizimit të tepërt.

Prodhuesit e sheqerit në Indi e shohin rritjen e konsumit si një mënyrë për të zvogëluar furnizimin e vendit, pjesërisht për shkak të stimujve të favorshëm për prodhuesit në zonat rurale të fuqishme politikisht, ndërsa kostot e larta të prodhimit nënkuptojnë që vendi po lufton për të shitur sheqer në tregun botëror pa subvencione.

Sipas Bloomberg, në mënyrë që iniciativa e tyre të mbështetet, prodhuesit e sheqerit kanë filluar një fushatë në internet për të rritur kërkesën e brendshme, duke filluar nga dietologët dhe endokrinologët te ekspertët e shëndetit publik dhe ndajnë përvojën dhe njohuritë e tyre në lidhje me përfitimet e konsumimit të sheqerit.

"Sheqeri është burimi kryesor i energjisë së trupit për fuqinë e trurit, energjinë e muskujve dhe çdo proces natyral që kontribuon në funksionimin e duhur të qelizave të trupit tonë", tha Shoqata e Prodhuesve të Sheqerit, duke shtuar se kaloritë në sheqer janë identike me çdo ushqim tjetër dhe vetëm kur kaloritë nuk digjen mjaftueshëm ose nuk konsumohen në sasi të mëdha, kjo rrit peshën e trupit.

Konsumi në Indi ka ndaluar në 19 kg për frymë në vit krahasuar me mesataren globale prej 23 kg.

India, gjithashtu prodhuesi i dytë më i madh në botë, eksportoi një rekord 5.65 milion ton vitin e kaluar, me ndihmën e këtyre subvencioneve, të cilat konkurojnë me Australinë, Brazilin dhe Guatemalën.

 Prodhuesit synojnë të transportojnë 6 milion ton në 2020-21 me prodhimin që pritet të rritet me 13% pas shirave të mira që rritin mbjelljen.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco