Lajmi i fundit

FOTO/ Plagosi me armë zjarri të miturin në Pukë, arrestohet 17-vjeçari

Krijohet anija ‘nano-skopike’, e aftë të udhëtojë përmes flokëve/ Ja për çfarë mund të shërbejë

Krijohet anija ‘nano-skopike’, e aftë të udhëtojë përmes flokëve/ Ja për çfarë mund të shërbejë

19:51, 28/10/2020
A+ Aa A-

Me përmasa vetëm 30 mikrometra në gjatësi, studiuesit kanë krijuar anijen më të vogël në botë, aq e vogël sa mund të lundrojë poshtë qimeve të njeriut.

Nëpërmjet një mikroskopi elektronik, ekipi nga Universiteti Leiden ndërtoi anijen si pjesë e hulumtimit në planet e mundshme për automjetet që mund të udhëtonin brenda trupit të njeriut, për shembull për të administruar trajtime mjekësore.

Anija është një kopje e vogël e anijes “Benchy”, një strukturë provë që përdoret shpesh për të provuar efektivitetin e printerëve 3D.

“Ne fokusuam një lazer brenda një pikëz”, tha Daniela Kraft, një fizikane në universitetin holandez për CNN. “Nëse lëvizim lazerin përmes pikës, ne shkruajmë strukturën që duam“, shpjegoi ajo. “Për shembull, nëse e lëvizim atë në një spirale, po shkruajmë një spirale“.

Varka ishte vetëm një nga shumë strukturat e krijuara nga studiuesit që kryen hetime në mikrovalët: grimca të vogla që mund të lëvizin përmes lëngjeve dhe të ndiqen nga një mikroskop.

Mikroshumat biologjike janë mikroorganizma, përfshirë bakteret, algat dhe spermatozoidët.

Mikroshumat sintetike, të vetëlëvizura mund të kenë një sërë përdorimesh, duke përfshirë shpërndarjen e ilaçeve në trupin e njeriut, tha Kraft për CNN.

Ekspertët krijuan disa forma, duke përfshirë një sferë me gjemba, një anije yjore, një spirale,  një makinë prerëse dhe një varkë 3D Benchy.

Studiuesit kryen studimin, botuar në revistën Soft Matter , për të kuptuar sesi forma të caktuara të mikrovalëve sintetike me vetëlëvizje ndikuan në lëvizjen dhe tërheqjen, dhe për të kuptuar më mirë sjelljen e baktereve. Ekspertët ishin në gjendje të krijonin objekte që matnin vetëm 4 mikrometra. Një mikrometër është e barabartë me 0.001 mm.

Ne shpresojmë të mësojmë rreth asaj që tani është një parim i mirë i dizajnit për krijimin e një automjeti të vogël për shpërndarjen e ilaçit.

Nëse keni një grimcë të vogël që shkon në një pjesë të veçantë të trupit për të dhënë ilaçe, atëherë ajo duhet të çojë vetveten, dhe ajo mund të duhet të merren me mjedisin në trupin tuaj, i cili është shumë kompleks”, tha Kraft.

“Ajo që ne po përpiqemi të përgjigjemi është: cili do të ishte një dizajn i mirë? Cili do të ishte një formë e shkëlqyeshme në mënyrë që të mund të ecë dhe të jetë efikase?”

Kraft tha se grimcat e krijuara në një formë spirale treguan lëvizje premtuese.

“Kur lëviz përpara, shpesh duhet të rrotullohet, dhe kjo ndihmon, për shembull, për ta shpejtuar atë. Nëse mendoni për aplikacione, nëse doni të keni një makinë të vogël që shkon diku, mund të jetë më e dobishme të keni një formë spirale, sepse noton më shpejt”, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco