Pse duhet të ndalojmë përdorimin e telefonave në tualet?

Pse duhet të ndalojmë përdorimin e telefonave në tualet?

10:53, 27/10/2020
A+ Aa A-

Shumë prej nesh janë të varur nga telefonat inteligjentë, sipas një sondazhi fundit , dhe mund të mos jetë aq i padëmshëm sa tingëllon. 

Nëse jeni dikush që thjesht nuk mund të shkojë në tualet pa telefon, duhet të dini se  ka disa rreziqe që duhet të merrni parasysh. 

Jo vetëm që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë, por gjithashtu ndikon në mendjet tona dhe produktivitetin në punë.

Bright Side, tregon një listë të pikave kryesore të hulumtimit, në lidhje me përdorimin e smartphone-it tuaj ndërsa jeni në tualet.

 

Mund të përhapë shumë baktere të dëmshme

Image

Një studim i fundit tregon se telefonat janë më të ndyrë sesa vetë ulësja e tualetit, një fakt ky i neveritshëm.

Telefonat celularë u gjetën të mbuluar me E.Coli gjatë një studimi të fëmijëve të shkollës së mesme. 

Kjo bakterie e dëmshme është e lidhur me probleme të zorrëve siç është helmimi nga ushqimi, por kjo nuk është i vetmi bakter i dëmshëm që mund të merrni në banjë.

Kjo mund të rrisë mundësinë tuaj për hemorroide

Image

Kjo ka të ngjarë të ndodhë për shkak të kohës së shpenzuar në tualet kur ushtrohet presion mbi organet tona, të cilat nuk mbështeten mbi tasin e tualetit.

Megjithëse nevojiten më shumë kërkime për të verifikuar këtë lidhje, por rastet e hemorroideve janë rrritur që nga prezantimi i telefonave inteligjentë. 

Prandaj, ndërsa lundrimi në internet ndërkohë që jemi në tualet mund të duket relaksues, mund të jetë duke shkaktuar disa probleme të pakëndshme shëndetësore.

Mund të kufizojë aftësinë tonë të të menduarit

Image

Telefonat celularë në të vërtetë na ndërpresin përqendrimin dhe të menduarit, duke kufizuar aftësinë tonë për të punuar në një problem, edhe kur nuk po i përdorim ose janë të fikur.

Kjo do të thotë që marrja e telefonave tanë në banjë na heq pushimet e çmuara që i duhen trurit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco