7 shenja që tregojnë se zorrët tuaja po kërkojnë më shumë vëmendje

7 shenja që tregojnë se zorrët tuaja po kërkojnë më shumë vëmendje

13:50, 23/10/2020
A+ Aa A-

Ekziston një fjalë e urtë e vjetër që thotë 'të besosh zorrën tënde'.

Edhe pse kjo zakonisht përkthehet si 'i besoni instikteve dhe intuitës tuaj, thënia është e zbatueshme edhe për mirëqenien tuaj fizike'.

 Zorra juaj ose trakti juaj gastrointestinal ka të bëjë gjithçka me mënyrën se si ushqimi hyn në trupin tuaj dhe largohet prej tij. 

Ajo luan një rol të madh për të ndihmuar trupin tuaj në pengesat që mund të vijnë.

Bright Side ndan shenjat treguese të një zorre jo të mirë, në mënyrë që të mund të ndërmerrni masa të shpejta për të përmirësuar shëndetin tuaj.

 

1. Rënia e flokëve është më e dukshme se më parë

Image

Edhe pse është normale që flokët tanë të bien çdo ditë, sasi tepër të mëdha të flokëve që bien mund të jetë mjaft alarmante. 

Rënia e flokëve shpesh shoqërohet me stres,por ekspertët mjekësorë kanë zbuluar se përtej stresit, zorra jonë mund të jetë gjithashtu përgjegjëse për të bërë flokët tanë të bien. 

Kjo sepse zorra është përgjegjëse për prodhimin e vitaminës B7 ose biotinës , e cila parandalon rënien e flokëve dhe sëmundjet e lëkurës.

2. Pesha juaj po luhatet

Image

Nëse jeni një nga ata njerëz që kanë luftuar me peshën dhe kanë provuar dieta të shumta dhe regjime fitnesi pa ndonjë rezultat, mund t'ju duhet të rishikoni trupin tuaj. 

Një nga shkaqet e shtimit të peshës dhe humbjes së peshës për të cilën njerëzit nuk flasin me të vërtetë, i atribuohet shëndetit tuaj të zorrës. 

Një zorrë që nuk po funksionon si duhet është një zorrë që nuk mund të thithë lëndët ushqyese për të cilat trupi ka nevojë, gjë që mund të rezultojë në mungesa të ushqyerjes dhe paaftësi për të rregulluar sheqerin në gjak dhe yndyrën. 

Shëndeti i dobët i zorrëve jo vetëm që mund të bëjë që të shtoni peshë, por gjithashtu mund të bëjë edhe të kundërtën.

3. Jeni papritur intolerant ndaj disa ushqimeve.

Image

Sistemi i tretjes është përgjegjës për tretjen e ushqimit dhe largimin e toksinave nga gjërat që hamë.

Kur zorra jonë është e sëmurë, trupi nuk mund të eleminojë siç duhet toksinat e ushqimit, duke na bërë që të reagojmë ndaj ushqimeve specifike dhe të fitojmë intolerancë ushqimore. 

Simptomat e intolerancës ushqimore vijnë në formën e të përzierit, dhimbjeve të stomakut, gazrave , ngërçeve dhe diarresë.

4. Ju keni dëshira të vazhdueshme për ushqim

Image

Ngjashëm me intolerancën ndaj ushqimit, zorra jonë nuk është në gjendje të përpunojë ushqimin që hamë dhe mund të rezultojë në një çekuilibër. 

Ky çekuilibër mund të shkaktojë dëshira në rritje për ushqimet jo të shëndetshme , të cilat mund të jenë edhe më të dëmshme për shëndetin tuaj të zorrëve.

5. Ju nuk mund të flini mirë

Image

Në mënyrë që të flemë mirë, na duhet një hormon i quajtur 'serotonin'. 

Serotonina , e njohur gjithashtu si "hormoni i lumtur", është një kimikat që ndihmon trupat tanë të rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe modelet e gjumit. 

Pa një zorrë që funksionon si duhet, mund të çojë në pagjumësi dhe një sistem imunitar të konsumuar përfundimisht, duke na e bërë më të lehtë të sëmuremi.

6. Po zhvilloni probleme me lëkurën

Image

Zorra jonë është linja e parë e  mbrojtjes kur bëhet fjalë për të luftuar sëmundjet në trupat tanë. Enzimat e stomakut dhe acidit jo vetëm që e shkatërrojnë ushqimin tonë, por ato e pastrojnë dhe sterilizojnë atë për të parandaluar shfaqjen e infeksioneve në sëmundje. Kur zorra juaj nuk po funksionon ashtu si duhet, do të thotë që nuk është në gjendje të përpunojë siç duhet ushqimin që hani, i cili mund të rezultojë në sëmundje të lëkurës të tilla si ekzema dhe irritime të tjera të lëkurës.

7. Ju bëni më shumë udhëtime drejt tualetit

Image

Për shkak të faktit se një zorrë e sëmurë nuk është në gjendje të përpunojë siç duhet ushqimin, ne mund ta gjejmë veten duke bërë udhëtime më të shpeshta në banjë me një stomak të mërzitur. Përveç diarresë, ka simptoma të tjera, të tilla si ndjenja e fryrjes dhe gazit ose djegia e stomakut dhe kapsllëku

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco