Remdesivir trajtimi i parë për COVID-19 që merr miratimin e FDA/ Çfarë thotë OBSh?!

Remdesivir trajtimi i parë për COVID-19 që merr miratimin e FDA/ Çfarë thotë OBSh?!

08:58, 23/10/2020
A+ Aa A-

Rregullatorët amerikanë kanë dhënë miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët Covid-19 në spitale.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se Veklury, emri i markës së ilaçit, shkurtoi kohën e shërimit mesatarisht me pesë ditë gjatë provave klinike.

"Veklury është trajtimi i parë për COVID-19 që merr miratimin e FDA," tha FDA në një deklaratë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha javën e kaluar se remdesivir kishte pak ose aspak efekt në mbijetesën e pacientëve. .

OBSH tha që kjo ishte bazuar në studimin e tij - por prodhuesi i ilaçit Gilead hodhi poshtë gjetjet e provës.

Remdesivir ishte autorizuar për përdorim emergjent vetëm në SH.B.A. që nga maji.

Kohët e fundit iu dha Presidentit Donald Trump pasi ai rezultoi pozitiv për Covid-19. 

Çfarë tha FDA?

Në deklaratë, FDA tha se ilaçi u miratua të enjten "për përdorim në pacientë të rritur dhe për fëmijët12 vjeç e më shumë dhe me peshë të paktën 40 kilogramë për trajtimin e Covid-19 që kërkon shtrimin në spital".

"Miratimi i sotëm mbështetet nga të dhëna nga provat e shumta klinike që agjencia i ka vlerësuar në mënyrë rigoroze dhe përfaqëson një moment të rëndësishëm shkencor në pandeminë Covid-19," tha Komisioneri i FDA Stephen Hahn.

Rregullatori tha se vendimi i tij u mbështet nga analiza e të dhënave nga "tre prova klinike të rastësishme, të kontrolluara që përfshinin pacientë të shtruar në spital me Covid-19".

Një nga studimet tregoi se "koha mesatare e shërimit nga Covid-19 ishte 10 ditë për grupin Veklury krahasuar me 15 ditë për grupin placebo".

Po studimi i OBSH-së?

Për provën e tij klinike të Solidaritetit, OBSH testoi efektet e katër trajtimeve të mundshme - remdesivir ishte një, por ata gjithashtu vëzhguan hidroksiklorokinë të ilaçeve të malaries, interferonin e ilaçeve auto-imune dhe kombinimin e ilaçeve HIV të lopinavir dhe ritonavir.

Dexamethasone, një steroid me kosto të ulët tani i përdorur gjerësisht tek pacientët Covid në kujdes intensiv në MB, nuk u përfshi në këtë studim.

Të katër ilaçet u testuan me 11,266 pacientë të rritur gjithsej, në 500 spitale në më shumë se 30 vende të ndryshme.

Rezultatet, të cilat ende nuk do të rishikohen nga kolegët, sugjeruan që asnjë nga këto trajtime nuk kishte një efekt thelbësor në vdekshmëri ose në gjatësinë e kohës së kaluar në spital, tha OBSH.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco