7 mendime toksike që po helmojnë jetën tuaj dhe si të shpëtoni prej tyre

7 mendime toksike që po helmojnë jetën tuaj dhe si të shpëtoni prej tyre

14:15, 19/10/2020
A+ Aa A-

Ndonjëherë mendimet tona mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tonë mendor, vetëvlerësimin tonë dhe mirëqenien tonë të përgjithshme.

Prandaj është e rëndësishme të njohim disa lloje mendimesh që nuk janë të mira për ne. 

Bright Side  tregon se vetë mendimet tona mund të jenë më të fuqishme se sa mendojmë. 

Kështu që jini në vëzhgim të këtyre mendimeve toksike, dhe ju thjesht mund të shihni disa ndryshime pozitive në jetën tuaj!

1. Ju mendoni në ekstreme

Të menduarit në ekstreme quhet të mendosh gjithçka ose asgjë . 

Ndiheni sikur duhet të jeni perfekt: ose jeni të suksesshëm në punë ose një dështim të plotë. 

Në shtëpi, ju duhet të jeni nëna ose gruaja më e mirë e mundshme, dhe nëse ka edhe një aspekt të vogël të atyre roleve që nuk po përmbushni, ju filloni të ndiheni fajtorë dhe të zhgënjyer nga vetja.

Lejoni veten të jeni i papërsosur,  duke mos përdorur më terma bardh e zi.

Për shembull, nëse do t kërceni ndërsa njerëzit e tjerë janë afër, mos mendoni: “Unë jam një valltare e tmerrshme. Të gjithë do të më shikojnë dhe do të mendojnë se dukem budalla. ”

 Në vend të kësaj, mendoni: “Më pëlqen të kërcej, kështu që thjesht do të kënaqem. Dhe unë ndoshta nuk do t'i shoh përsëri këta njerëz gjithsesi, kështu që nuk ka rëndësi se çfarë mendojnë ata. "

2. Ju i gjeneralizoni gjërat

Ndonjëherë disa rezultate negative mund t'ju bëjnë të mendoni se gjithçka që vijon do të jetë po aq e mjerueshme.

 Për shembull, nëse nuk merrni asnjë ofertë pune pas disa intervistave me radhë, mund të mendoni: “Unë jam një humbës. Unë kurrë nuk do të gjej një punë".

Në vend të kësaj, përpiquni të shihni veten dhe botën përreth jush në një mënyrë më realiste. 

Pranoni që pengesat ndodhin dhe që ato nuk përcaktojnë kush jeni ose çfarë do të ndodhë më pas. 

Mos harroni se aftësitë që keni janë të vlefshme dhe se jeni akoma një person i vlefshëm, përkundër atyre refuzimeve.

3. Ju nuk pranoni reagime pozitive

Ju mund të ndiheni sikur nuk e meritoni kur dikush vlerëson punën tuaj. 

Kështu që kur dikush thotë: "Ju keni bërë një punë të shkëlqyeshme!" ju thoni, "Faleminderit, por çdokush mund ta kishte bërë po aq mirë." Ose thjesht thua faleminderit.

Mësoni të pranoni reagime pozitive dhe të mos e zhvlerësoni vetëvlerësimin tuaj. 

Pra, në vend që të përjetësoni një imazh vetjak negativ në mendimet tuaja, besoni se kushdo që ju komplimentoi me të vërtetë e ka dashur këtë, dhe përpiquni të ndiheni mirë.

4. Ju i lini emocionet tuaja të kontrollojnë vendimet tuaja

Ardhja në konkluzione për veten ose gjërat përreth jush bazuar në  emocione, është një lloj tjetër i të menduarit që mund t’ju ??ndalojë të bëni atë që dëshironi dhe të arrini qëllimet tuaja.

Për shembull, ju doni të filloni një biznes, por keni frikë se nuk do të funksionojë dhe ndiheni të mbingarkuar nga i gjithë procesi. 

Kështu që ju mund të mendoni, se nëse jeni i frikësuar dhe i hutuar tashmë, me të vërtetë nuk keni dashur të jeni një biznesmen apo një biznesmene.

Sidoqoftë, mënyra se si të bën të ndihesh diçka, nuk është gjithmonë ashtu siç është në të vërtetë.

Nëse keni mendim negativ që nga fillimi, jeni duke u përgatitur për dështim. 

Kështu që është e rëndësishme të hiqni dorë nga ato shqetësime, të përballeni me frikën tuaj dhe të mendoni më pozitivisht për aftësitë tuaja ose situatën në të cilën ndodheni.

5. Shpesh fajësoni veten

Të gjithë duam të ndiejmë kontrollin e asaj që po ndodh në jetën tonë, kështu që kur diçka nuk ndodh ashtu si e prisnim, ne mund ta fajësojmë veten, edhe nëse nuk jemi përgjegjës. Për shembull, nëse fëmija juaj merr nota të këqija në shkollë, ju mund të mendoni se jeni një prind i keq. 

Ose nëse keni rezervuar një tavolinë në një restorant për ju dhe miqtë tuaj, por kur keni mbërritur atje, ata nuk kanë ndonjë regjistrim të rezervimit tuaj, ju filloni të fajësoni veten se nuk jeni mjaft përgjegjës për të kontrolluar dy herë nëse rezervimi ka kaluar , dhe ju mendoni se të gjithë miqtë tuaj gjithashtu ju fajësojnë për shkatërrimin e natës së tyre. 

Ndërsa në realitet, ndoshta nuk ishte faji juaj fare - mbase personi që kontrollon rezervimet thjesht e humbi atë.

Pra, në vend që të rrahni veten dhe të mendoni: "Është faji im, unë mund ta parandaloja atë", pranoni që ka disa gjëra që janë thjesht jashtë kontrollit tuaj dhe ju nuk jeni përgjegjës nëse diçka shkon keq.

6. Ju përdorni fjalë të tilla si "duhet", "duhet", dhe "duhet të."

Në disa situata, përdorimi i këtyre fjalëve do të thotë vendosja e qëllimeve joreale. 

Dhe nëse nuk i arrini ato, ndiheni keq për këtë dhe e shihni veten si një dështim. 

Për shembull, ju mendoni me veten tuaj, "Unë duhet të punoj 5 herë në javë." 

Dhe atëherë nëse nuk e bëni atë, ndiheni vërtet fajtor për këtë dhe mendoni se nuk do të keni kurrë vullnet të mjaftueshëm për ta bërë atë.

Në vend të kësaj, mendoni se "Unë mund të zgjedh të punoj 5 herë në javë". Nëse përdorni këto fjalë, nuk do të ndiheni të kufizuar në veprimet tuaja. 

Ju do t'i jepni vetes më shumë liri për të zgjedhur atë që mundeni dhe dëshironi të bëni. Dhe nuk do të ndiheni keq nëse vendosni të mos punoni në një ditë të caktuar.

7. Merrni përfundime

Ju kurrë nuk mund ta dini vërtet se çfarë po mendon dikush tjetër. 

Sidoqoftë, nganjëherë të qenit i shqetësuar ose i pasigurt mund t'ju bëjë të bëni supozime për atë që të tjerët mendojnë për ju, dhe rrallë është diçka pozitive në mendjen tuaj.

Për shembull, ju mund të ndiheni të vetëdijshëm kur vini re dikë që ju ngul sytë. 

Ju mendoni se ndoshta ka diçka në dhëmbët tuaj, ose flokët tuaj duken të çuditshëm.

 Kur në realitet, ai person nuk mund të të shikojë aspak. 

Ata thjesht mund të shikojnë në distancë, thellë në mendime.

 Dhe nëse ata në të vërtetë ju shikojnë, mbase duan të ju komplimentojnë për veshjen tuaj, por ndihen shumë të ndrojtur për ta bërë këtë.

Mos lejoni që ankthi juaj të kontrollojë se si mendoni dhe ndiheni.

Kur vini re trurin tuaj duke bërë leximin e mendjes dhe duke zgjedhur vetëm skenarët më të këqij të asaj që të tjerët mund të mendojnë, ndaloni aty dhe imagjinoni skenarin më të mirë.

Burimi: Bright Side

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco