Covid-19/ 18-vjeçari shqiptar u infektua 3 javë para 'pacientit 0'

Covid-19/ 18-vjeçari shqiptar u infektua 3 javë para 'pacientit 0'

17:27, 01/06/2020

Një 18-vjeçar shqiptar u infektua me Covid-19 disa javë para 'pacientit 0' në Itali. 

Sipas mediave përtej Adriatikut, Xhoni Mustafaraj u infektua me koronavirus 3 javë para Mattias, nga Codogno, i cili njihet si “pacienti 0”.

Shqiptari, 18 vjeç, një futbollist profesionist i kategorisë C, që jeton në San Martino në Strada në provincën e Lodi me prindërit e tij, më 2 shkurt kishte të gjitha simptomat e Covid-19: ethe, vështirësi në frymëmarrje, humbja e shijes dhe aromës etj.

Për emisionin investigativ “Le Iene” ai ka rrëfyer historinë e sëmundjes së tij.

I riu u shtrua menjëherë në spital dhe qëndroi 2 javë me maskën e oksigjenit, në kujdesin intensiv. Pastaj, nga 13 deri në 26 shkurt, ai u transferua në nefrologji dhe dializë.

Për 3 javë Xhoni u kurua në spitalin e Lodit dhe nuk u diagonostikua për Covid 19, pasi nuk iu bë asnjë tampon sepse ishte ende herë e askush nuk kishte informacion mbi koronavirusin.

Zyrtarisht për autoritetet italiane pacienti 1 me Covid 19 identifikuar në komunën Codogno, konkretisht 31-vjeçari Mattia Maestri.

Por investigimi i bërë nga gazetarët e “Le Iene” dëshmojnë se në zonën e kuqe të Lombardisë, në territorin e provincës së Lodit, mund të ketë pasur raste të tjera para Mattias të prekur nga koronavirus. I tillë është rasti i të riut shqiptar Xhoni Mustafaraj.

18-vjeçari rrëfen se iu deshën 2 muaj të rimarrë veten, e humbi mbi 10 kilogramë në peshë, por ja doli të shërohej. Xhoni dyshon fort se sëmundja e tij ishte rrjedhë e infektimit nga koronavirusi por që nuk iu vërtetua pasi nuk ishte shpallur ende emergjenca e virusit. “Qe e vështirë”, kujton Xhoni sidomos ditët në terapinë intesive.

Më 20 maj, ai ka kryer testin sieorologjik i cili ka konfirmuar se është negativ nga koronavirusi, por që trupi i tij ka formuar antikorpe që dëshmojnë se ka qenë i infektuar nga Covid-19.

“Rezulton se unë jam tani negativ për koronavirusin, por që kam zhvilluar antitrupat”, ka thënë i riu shqiptar.

https://www.iene.mediaset.it/2020/news/prima-paziente-1-lodi-coronavirus_797520.shtml

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco