Sot, Dita Botërore e Epilepsisë, ja si shfaqet ajo

Sot, Dita Botërore e Epilepsisë, ja si shfaqet ajo

10:04, 11/02/2019

Sot është Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë.

Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike që shkaktohen pa asnjë arsye. 

Krizat mund të shkaktojnë probleme në kontrollin e muskujve, në lëvizjen, të folurit, pamjen ose vetëdijen, kriza këto të cilat zakonisht nuk zgjatin shumë, por mund të jenë të frikshme.

Ekzistojnë një sërë faktorësh që mund të provokojnë sëmundjen, si: temperatura, traumat e kokës, infeksionet, pagjumësia. 

Epilepsia mund të shfaqet në çdo moshë. Shpeshherë epilepsia shkaktohet nga keqformimi i trurit te fetusi.

Rritja e kujdesit para lindjes dhe zhvillimi i teknologjisë mjekësore bën që këto dëmtime të evidentohen qysh para se fëmija të lindë.Për këtë arsye është e këshillueshme që gratë shtatzëna të kryejnë kontrolle periodike në mënyrë që problemet e fetusit të evidentohen në kohën e duhur dhe të merren masat e nevojshme.

Ndryshe, në botë janë të prekur më shumë se 50 milionë njerëz, e kjo e bën këtë një problem të rëndësishëm në shëndetin publik.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco