Mitsotakis: Greqia për shkak të përmbytjeve dhe zjarreve në gjendje lufte në kohë paqeje

Mitsotakis: Greqia për shkak të përmbytjeve dhe zjarreve në gjendje lufte në kohë paqeje

09:57, 17/09/2023
A+ Aa A-

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis prezantoi masat strukturore dhe financiare që qeveria do të marrë për të forcuar rritjen ekonomike dhe për të ndihmuar njerëzit e prekur nga fatkeqësitë natyrore.

Kyriakos Mitsotakis, në fjalimin e tij vjetor të mbajtur në Selanik, pas stuhisë së paprecedentë “Daniel” ku humbën jetën 17 persona, si dhe zjarreve të mëdha të mëparshme, theksoi se tashmë është krijuar një fond i posaçëm për fatkeqësitë natyrore, në të cilin sasia do të dyfishohet nga viti 2024, në 600 milionë euro.

Ai vlerësoi se Greqia, e goditur nga zjarret dhe përmbytjet më të rënda në historinë e saj gjatë verës, po përballet me luftë në kohë paqeje për shkak të ndryshimeve klimatike.

“Jemi në një lloj lufte në kushte paqeje”, tha kreu i qeverisë greke, duke paralajmëruar forcimin e rolit të ushtrisë në luftën kundër pasojave të fatkeqësive natyrore.

Turizmi është shtytësi i ekonomisë greke, e cila kapërceu krizën e borxhit në vitin 2018.

Pas zjarreve shkatërruese në korrik dhe më pas në fund të gushtit që shkatërruan më shumë se 150,000 hektarë, Greqia u godit nga përmbytjet javën e kaluar që lanë 17 të vdekur në qendër të vendit, në Thesali, një rajon i rëndësishëm bujqësor, sipas burimeve policore.

Mitsotakis përballet me kritika të ashpra nga opozita dhe pjesë të popullsisë të prekur nga fatkeqësitë e motit për ngadalësinë e shpërndarjes së ndihmave dhe mungesën e koordinimit midis ushtrisë dhe shërbimeve të mbrojtjes civile.

Opozita e majtë Syriza kritikoi veçanërisht mungesën e punës për parandalimin e përmbytjeve në Thesali, tashmë të prekur nga fatkeqësitë e motit të vitit 2020.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco