Vijon beteja me flakët në Greqi, digjen mbi 800 mijë hektarë në Aleksandropoli

Vijon beteja me flakët në Greqi, digjen mbi 800 mijë hektarë në Aleksandropoli

10:32, 29/08/2023
A+ Aa A-

Evros në Greqi, prej 11 ditësh përballet me zjarret që kanë përfshirë vendin. Sipas të dhënave të fundit të publikuar në mediat greke bëhet me dije se sipërfaqja e djegur deri më tani në pyllin Evros, përfshirë zjarret në Aleksandropolis dhe Dadia i kalon 800,000 hektarë.

Në total janë 475 zjarrfikës, me 100 automjete dhe 16 grupe këmbësorësh të angazhuar për shuarjen e zjarreve në Evros e Rodopi, ndërsa 6 avioni dhe 4 helikopterë janë angazhuar nga ajri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco