Prekëse, mjekët përulen para trupit të vajzës, zemra e së cilës u transplantua te 27 vjeçari

Prekëse, mjekët përulen para trupit të vajzës, zemra e së cilës u transplantua te 27 vjeçari

14:39, 17/04/2021
A+ Aa A-

Ministri i Shëndetësisë  së Maqedonisë së Veriut Venko Filipçe ka bërë publik ku mjekët përulën para grupit të vajzës e cila humbi jetën në aksident, zemra e së cilës u transplantua në trupin e 27-vjeçarit.

Filipçe përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se ky është një moment historik, ku e reja që humbi jetën në aksident shpëtoi jetën e një  tjetër bashkëmoshatari të saj.

“Nuk ka fjalë për të shfaqur falënderim për familjen. Nuk ka fjalë për të cilat mund të përshkruhet alturizmi dhe madhështia e dhënies së organeve. Në momente të pikëllimit të madh të merret vendim për dhurim të organeve është definicioni i humanitetit”, tha Filipçe.

Gjithashtu ministri ka publikuar dhe një tjetër foto ku thekson se gjendja e të riut i cili tashmë ka një zemër tjetër në trupin e tij është e qetë.

“Sot në mëngjes ishim në vizën e pacientit që është në gjendje stabile. Le ta mbajmë lumturinë që trupi i tij të pranojë zemrën. Besoj fort se do të kemi transplantin e dytë të suksesshëm të zemrës, dhe pacientit të ri do t ‘ i jepet shansi në jetë. Për shkak të të tilla feats dhe natyrës humane të punës së doktoraturës, ato vlejnë të gjitha netët pa gjumë në korridoret për operacione”, shkruan Ministri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco