'Vullkan' infektimi në Greqi brenda një dite, pritet zgjatja e bllokimit

'Vullkan' infektimi në Greqi brenda një dite, pritet zgjatja e bllokimit

08:35, 24/02/2021
A+ Aa A-

Athinë - Në Greqi, me rastet e përditshme të Covid-19 që u përhapën me shpejtësi të martën në më shumë se 2000 persona, shifra më e lartë që nga 2 dhjetori dhe me numrin e pacientëve në gjendje kritike që vuajnë në sistemin e shëndetit publik, duket se është e sigurt që qeveria greke të kërkojë të zgjasë bllokimin përtej datës së skadimit të tij më 28 shkurt, me një javë më shumë.

Në mënyrë indikative, autoritetet shëndetësore të martën njoftuan 2,147 raste të reja me koronavirus dhe 22 fatalitete, ndërsa një total prej 357 pacientësh mbeten në kujdesin intensiv. Për më tepër, ekziston shqetësimi në rritje se ky bum rastesh po fsheh një valë të re të pandemisë.

Kathimerini mësoi se duke marrë parasysh rëndësinë e situatës, komiteti i ekspertëve që këshillon qeverinë për koronavirusin është gati të propozojë jo vetëm një zgjatje të bllokimit, por një shtrëngim të mëtejshëm të kufizimeve.

Sidoqoftë, presioni për të rihapur ekonominë është i qartë nga fakti se pavarësisht nga rritja e numrit, qeveria po shqyrton mekanizma të ndryshëm që do t'i lejojnë asaj të rihapë dyqanet me pakicë në mënyrën më të sigurt të jetë e mundur.

Për këtë qëllim po shqyrton përdorimin e një numri pesë shifror, 13032, që do të përdoret ekskluzivisht për shitje me pakicë. Kjo do të sjellë dërgimin e një SMS-je në këtë numër nga qytetarët që duan të bëjnë blerje kur hapen dyqanet. Do t'u japë atyre një dritare prej tre orësh për të përfunduar aktivitetet e tyre të blerjes. SMS-ja mund të dërgohet vetëm një herë në ditë.

"Për momentin ne po shqyrtojmë masat teknologjike, së bashku me (Ministrin e Zhvillimit Adonis) Z. Georgiadis dhe (Zëvendës Ministrin Nikos) Z. Papathanassis, të cilat do të lejojnë rihapjen më të shpejtë të dyqaneve të shitjes me pakicë në mënyrë që tregu të mund të funksionojë", tha Ministri i Qeverisjes Dixhitale Kyriakos Pierrakakis , duke folur dje në radion Parapolitika FM.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco